Léčíme i děti, které za pandemie přibraly desítky kilo, říká specialistka

Datum publikace: 24. 06. 2021
Periodikum:
idnes.cz
Děti v Česku tloustnou dlouhodobě, pandemie koronaviru a s ní spojená omezení ale tento trend ještě zhoršila. To, že děti musely být doma, nechodily do školy a neměly sportovní kroužky, vyústilo podle dosavadních studií v další nárůst jejich hmotnosti.

Přednostka kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace olomoucké fakultní nemocnice Eliška Sovová to ze svých zkušeností potvrzuje, navíc se podle ní objevily i extrémy.

Letošní školní rok byl ve znamení zrušené prezenční výuky i sportovních kroužků. Vnímáte už teď zvýšení nadváhy u dětí, nebo je zatím na hodnocení ještě brzy?

Podle ohlasů lékařů pro děti a dorost je dětí s nadváhou a obezitou určitě více. Souvisí to s tím, že i u většiny dospělých došlo během koronavirové pandemie k nárůstu hmotnosti, a to odhadem o dva až tři kilogramy. Na naší klinice máme dva „premianty“ – chlapci ve věku 14 a 17 let s nárůstem hmotnosti během pandemie o 20 a 40 kilo. Ten druhý v současnosti váží 204 kilogramů při výšce 174 centimetrů. Podle studií doporučené množství pohybové aktivity v době pandemie splňovalo 23 procent žáků druhého stupně základní školy, zatímco v období před covidem to byla téměř polovina.

O kolik více je v současnosti dětí s nadváhou ve srovnání dejme tomu s dobou o dvě generace dříve?

Poslední studie z roku 2019 uvádí, že nadváhou trpí sedmnáct procent patnáctiletých chlapců, přičemž přímo obézních je jich přes osm procent. Před pěti lety trpělo nadváhou šestnáct procent stejně starých chlapců, obézních bylo pět procent. Děvčat s nadváhou je nyní okolo deseti procent a obezitou trpí přes tři procenta z nich. Při poslední studii mělo nadváhu sedm procent dívek a obézních bylo o něco více, než je dnes.

Jaké děti se do vaší péče dostávají nejčastěji? S nadváhou, nebo už opravdu obézní?

Naše poradna se věnuje zejména obézním dětem, kdy se ve spolupráci s pediatry snažíme o komplexní změnu, která by vedla k úspěšné redukci hmotnosti.

Celý rozhovor najdete zde: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/deti-obezita-lockdown-rozhovor-lekarka-eliska-sovova.A210614_612988_olomouc-zpravy_stk

Dívka drží jablko a koblihu