Léčba rakoviny dětí pokročila. V Brně teď řeší i její následky

Datum publikace: 07. 04. 2014
Periodikum:
idnes.cz
Nyní se zdejší lékaři chtějí zaměřit na nežádoucí následky léčby - poruchy plodnosti a sluchu.

Od založení kliniky dětské onkologie, tedy za šestnáct let, vyléčili ve Fakultní nemocnici Brno už šestnáct set dětí s rakovinou.

Jednadvacetiletá Zuzana příští týden chystá velké oslavy. Bude to už osm let, co se zbavila rakoviny. Nebezpečný nádor u ní lékaři odhalili při běžné prohlídce, ještě když byla teenager. Od té doby má za sebou několik rizikových operací a úspěšnou léčbu.

Nyní chodí do Dětské nemocnice v Brně, kde se léčila, povzbuzovat další jejich onkologické pacienty. A zapojila se nově i do mezinárodního projektu PanCareLIFE, který se zaměřuje na dva nejčastější následky léčby - poruchu plodnosti a poškození sluchu.

"Dostávám se do věku, kdy nad vlastní rodinou začínám uvažovat, a proto jsem ráda, že můžu být součástí výzkumu, který pomůže dalším nemocným," říká s úsměvem studentka psychologie.

Cílem pětiletého projektu je zlepšit šance na kvalitní život dětí a dospělých po prodělaném nádorovém onemocnění. V posledních desetiletích sice medicína dosáhla v oblasti léčby dětí s rakovinou velkých úspěchů, ale mnozí pacienti s jejími následky bojují dál.

"Teď dokážeme vyléčit až 80 procent dětí, ale před třiceti lety přežívalo jen kolem 25 procent," říká onkolog Jaroslav Štěrba. Podle něj pacienti po vyléčení mívají poruchy smyslových orgánů, plodnosti či jiné handicapy, které snižují kvalitu jejich života.

 

Celé znění článku najdete na http://brno.idnes.cz/brno-deti-rakovina-onkologie-fakultni-nemocnice-fug-/brno-zpravy.aspx?c=A140404_2053246_brno-zpravy_Ka1

 

> další zprávy z médií