Léčba obezity v dětském věku

Datum publikace: 20. 09. 2012
Periodikum:
babyweb.cz
Léčba obezity je svízelný a dlouhodobý proces. Jejím základem je tzv. kognitivně behaviorální terapie, která představuje psychologický přístup v léčbě.

Další součástí léčby je změna životního stylu dítěte, tj. úprava stravovacích návyků a zvýšení podílu pohybové aktivity.

Na první pohled to vypadá velmi jednoduše. Musíme si ale uvědomit několik důležitých faktorů. Léčba dětské obezity je odlišná od léčby dospělých a je závislá na věku dítěte i motivaci dítěte a rodičů k léčbě. Předškolní dítě bude například po většinu doby pod dohledem rodiny a učitelů v mateřské škole, výběr potravin a jejich množství bude závislé na okolí. Školní dítě již bývá přinejmenším několik hodin odpoledne doma samo, začíná dostávat kapesné, za které si může koupit například sladkosti. Významně se liší léčba obezity u dítěte a dospívajícího. Teenager se osamostatňuje a vymaňuje z dohledu rodičů a přílišná kontrola mu vadí. V tomto věku se již sám rozhoduje, co bude jíst a kolik toho sní. Rodiče mohou pouze částečně ovlivnit výběr potravin tím, co nakoupí a být pozitivním příkladem (tj. tím, co jí, zda sami žijí zdravě, zda se věnují sportu).

Motivace k léčbě je nesmírně důležitá. Dítě například určitě nebude stimulováno ke změnám zaběhnutého životního stylu perspektivou možných závažných onemocnění v dospělosti, jeho motivací však může být to, že postupně začíná při pohybových aktivitách stačit svým kamarádům, že má větší možnosti výběru oblečení či snáze naváže přátelství s vrstevníky.

V dětském věku je léčba obezity jednoznačně léčbou celé rodiny. Rodiče i děti přitom vstupují do léčby s určitými představami, které nejsou vždy reálné.

 

Celé znění článku najdete na: https://www.babyweb.cz/lecba-obezity-v-detskem-veku.

 

> další zprávy z médií