Květa (64): Na stará kolena jsem se stala tetou v Klokánku

Datum publikace: 24. 01. 2021
Periodikum:
prozeny.cz
Celý život pracovala v obchodě, ale vysněné povolání našla teprve nedávno. Už třetím rokem je z Květy Mrkůsové teta v Klokánku. Co obnáší takové zaměstnání a jak zvládá dvojnásobná babička odchody svých svěřenců?

Květa Mrkůsová (64) má srdce na pravém místě. A protože jí nejsou lhostejné osudy dětí, které se ocitly v ohrožení, nelenila a začala jim pomáhat: dva týdny v měsíci se stará o děti, kterým vlastní rodiče nejsou schopni poskytnout adekvátní péči či milující domov. Rozhodnutí stát se tetou v Klokánku nelituje a těší se na každý den. Prozradila nám, co její práce obnáší i to, který příběh ji chytl za srdce nejvíc.

Vaše práce je ohromně záslužná, ale řekněte: Jak jste se k ní vlastně dostala?

Celý život jsem byla zvyklá pracovat, a jak se mi blížil odchod do důchodu, začala jsem přemýšlet, co budu dělat dál. Sedět s rukama v klíně není nic pro mě. Když mi kamarádka řekla, že ji vzali v Klokánku, rozhodla jsem se to zkusit také. Děti miluju, vnoučata mám odrostlá, a tak už mě ani moc nepotřebují. Měla jsem ideální předpoklady k tomu, stát se tetou.

A ono to opravdu vyšlo… 

Ano, do hostivického Klokánku u Prahy dojíždím z Hodonína dvakrát měsíčně už třetím rokem. Abych se práci s dětmi mohla věnovat, musela jsem si na stará kolena dodělat vzdělání.

Co máte konkrétně na mysli? 

Potřebovala jsem mít kvalifikační kurz pro pracovníky v sociálních službách, to jsem zvládla prezenčně po nástupu do práce. Pak jsem si dělala různé kurzy a osvědčení, jako například základy komunikace, týmová spolupráce a podobně.

Celý článek najdete zde: https://www.prozeny.cz/clanek/kveta-64-na-stara-kolena-jsem-se-stala-tetou-v-klokanku-69636

Související články:
Pomoc dětem