Kroužky pro děti stojí pár stovek i desetitisíce

Datum publikace: 05. 09. 2017
Periodikum:
denik.cz
Dva tisíce za fotbal a 1200 korun za hru na klavír. Nejméně tolik zaplatí rodiče, kteří chtějí, aby jejich dítě rozvíjelo pohybové i hudební nadání v jediném pololetí. Zájmové kroužky znamenají zvýšené výdaje a nelehké rozhodování, do čeho má smysl investovat peníze i úsilí.

Ceny kroužků se liší podle místa a náročnosti výuky. Jedno pololetí v soukromém ateliéru známé pražské malířky může stát až pět tisíc korun. Zato za výtvarný kroužek ve Středisku volného času Ostrava - Zábřeh, který funguje jako příspěvková organizace, zaplatí školák jen 650 korun. Pokud ctižádostiví rodiče vyberou dva dražší kroužky - například individuální jazykový kurz a výuku kresby v ateliéru renomované umělkyně, musejí počítat až se dvěma tisícovkami měsíčně navíc. Stejně si připlatí i rodiče, kteří mají dítě se sportovními ambicemi. Soukromá fotbalová škola, ve které se malým sportovcům věnují profesionálové, může stát i deset tisíc korun jen za jedno pololetí.

BAVIT TO MUSÍ DĚTI, NE RODIČE

Jak ale zjistit, do čeho má smysl investovat a kdy se dítě v kroužku zbytečně trápí? Ředitel informačního centra o vzdělávání EDUin Zdeněk Slejška rodičům doporučuje, aby při výběru zájmové činnosti potlačili vlastní ambice a drželi se především toho, co láká samotné dítě.

"Měli by potomka nechat, aby si nejprve vyzkoušel, co ho baví. Potom si sám vybere, v čem se chce zdokonalovat. Pokud rodič tráví s dítětem dost času a pozoruje jej, lehce pozná, k čemu má vlohy," říká Slejška. Zároveň nabádá matky a otce, aby zohlednili i postřehy jiných lidí. "Rodič totiž může mít utkvělou představu o tom, v čem dítě vyniká. Realita ale někdy bývá jiná. Ptal bych se proto raději také na názor učitelů či volnočasových pedagogů. Ti umějí vlohy dítěte nezávisle posoudit," radí odborník. K rozpoznání talentu zatím ještě nevyhraněných dětí lze použít rovněž různé pedagogické pomůcky.

"Před časem jsme vytvořili internetovou aplikaci s názvem Co umím. Dítě si na osobní účet ukládá záznamy o svých výtvorech, zálibách a zájmech," vysvětluje Slejška. Může jít třeba o obrázky, fotografie modelů letadel a keramických výrobků. Do aplikace lze nahrát také videozáznam z tanečního či divadelního vystoupení, zvukový záznam koncertu na umělecké škole, písničku nebo textový dokument se slohovou prací. "Záznamy přibývají a z kumulace určitých dovedností či postřehů v portfoliu začne být časem zjevné, co dítě dělá rádo a kdy jeho zájem rychle opadl," dodává ředitel EDUin.

Celé znění článku najdete na: https://www.denik.cz/z_domova/krouzky-pro-deti-stoji-par-stovek-i-desetitisice-20170905.html.

další zprávy z médií