Krize drtí ženy s dětmi. O práci přicházejí častěji než ty bez dětí, ukazují data

Datum publikace: 03. 06. 2021
Periodikum:
cnn.iprima.cz
Když hospodářství směřuje do recese, obvykle se zvyšuje počet nezaměstnaných. Ekonomická krize vyvolaná pandemií koronaviru je však v jednom ohledu výrazně odlišnější než ta, kterou svět zažil v roce 2009. Mnohem více dopadla na ženy, zejména na ty, které samy pečují o děti.

V průběhu koronavirové krize se v České republice zadlužila asi polovina samoživitelek a samoživitelů. Ještě loni v květnu ale s dluhy žila jen asi třetina z nich. Vyplývá to z průzkumu programu Vaše výživné. Období koronaviru se dotklo osmi z deseti dotazovaných rodičů samoživitelů, 40 procent z nich přiznalo, že bez podpory a pomoci rodiny či přátel, by krizi nezvládli. O práci v období první vlny pandemie přišlo 11 procent z nich. 

Nejen v tomto ohledu je ekonomická krize vyvolaná šířením SARS-Cov-2 a protiepidemickými opatřeními specifická. Z dat Českého statistického úřady vyplývá, že v důsledku propadu výkonu tuzemské ekonomiky o práci mnohem častěji přicházely ženy než muži. To je zásadní rozdíl oproti hospodářské krizi, které Česká republika čelila v roce 2009 poté, co svět zasáhla finanční krize vyvolaná kolapsem amerického hypotečního trhu.

Celý článek najdete zde: https://cnn.iprima.cz/krize-drti-zeny-s-detmi-o-praci-prichazeji-casteji-nez-ty-bez-deti-ukazuji-data-26608

matka u stolu