- Domů
- O čem se mluví
- Koně pomáhají se zdravotními problémy: hiporehabilitace zvládne i poruchy chování
Koně pomáhají se zdravotními problémy: hiporehabilitace zvládne i poruchy chování
Datum publikace: 26. 04. 2016
Periodikum:
bydlet.cz
Nejen lidé s fyzickým postižením, ale i lidé s nejrůznějšími psychickými problémy dnes vyhledávají hiporehabilitaci – rehabilitaci prostřednictvím koní. Ročně ji absolvuje na šest tisíc dětí i dospělých.
Na to, aby hiporehabilitační střediska poskytovala skutečně profesionální služby, dohlíží Česká hiporehabilitační společnost, která letos slaví již 25 let od svého vzniku.
Zatímco v minulých letech se pohyb koně využíval hlavně v Hipoterapii, tedy rehabilitaci pro děti a dospělé s fyzickým postižením, například s dětskou mozkovou obrnou, trendem dnešní doby je i Psychoterapie pomocí koní. "Koně je totiž možné zapojit i do terapie lidí s duševními poruchami, jako je deprese, poruchy nálad, schizofrenie či poruchy příjmu potravy," vysvětluje Věra Lantelme, předsedkyně České hiporehabilitační společnosti.
Stále větší popularitu získává další obor hiporehabilitace - Aktivity s využitím koní (AVK), které jsou zase zaměřené na problémy s poruchami chování a učení, autismem, se socializací a podobně. "Například v rámci lekce AVK, instruktor zadá skupině dětí jasně definovaný úkol, který mají docílit se svým koněm. Třídnímu agresorovi instruktor přidělí dominantního koně, který mu nic neodpustí. Dítě zjistí, že silou ničeho nedosáhne, a začne svůj přístup přehodnocovat. Naopak dětem, které jsou například obětí šikany a potřebují posílit sebevědomí, dá koně ovladatelného a ochotného. Síly se brzy vyrovnají a kolektiv zpravidla začne spolupracovat," popisuje Věra Lantelme.
Na koně už od věku dvou měsíců aneb Česká republika průkopníkem v oboru hipoterapie
Hipoterapie je účinná metoda fyzioterapie již pro miminka. Například pro ta, která jsou předčasně narozená, mají neurologický problém, nebo jejich psychomotorický vývoj je opožděný. Dále ta, která si prošla komplikovaným porodem či mají asymetrické držení těla, protože jejich poloha v děloze nebyla ideální. "Teplo koně a balanční plocha, kterou se stává v kroku pohybující se koňský hřbet, mohou být přínosné už od 8. týdne života. V tu dobu již můžeme podpořit zapojování svalových řetězců, které jsou zodpovědné za první vzpřímení na bříšku a tím i zvednutí hlavičky," vysvětluje fyzioterapeutka Tereza Honců z hiporehabilitačního střediska Caballinus v Praze, které se na ranou péči specializuje.
Celé znění zprávy najdete na: http://www.bydlet.cz/398382-kone-pomahaji-se-zdravotnimi-problemy-hiporehabilitace-zvladne-i-poruchy-chovani/