Když partner nebo partnerka neplatí na dítě. O vyživovací povinnosti hovoří advokát Josef Zeman

Datum publikace: 27. 04. 2021
Periodikum:
hradec.rozhlas.cz
Poměrně frekventované téma mezi klienty je v oblasti rodinného práva neplacení výživného. Poradíme vám, co dělat při stanovení výše výživného, jak při neplacení postupovat jako oprávněný rodič - příjemce, jaké jsou možnosti změn výše výživného včetně změny výchovného prostředí a podobně.

Advokát Mgr. Bc. Josef Zeman hovoří v radioporadně na téma: vyživovací povinnost. Výživné neprovdané matky, výživné manželů, rozvedeného manžela a zletilých dětí. V první řadě advokát Josef Zeman doporučuje, obrátit se na neplatícího člověka a zjistit důvody. Můžou být objektivní, jako například úraz a podobně, ale většinou to tak v praxi nebývá. Pokud z druhé strany nepřichází žádná reakce, následují další kroky. Pokud rodič s vyživovací povinností neplatí víc jak čtyři měsíce, je možné podat trestní oznámení. Do věci se pak vkládá policie. Současně Josef Zeman radí řešit záležitost i cestou občansko-právní. Tedy obrátit se na soud nebo kontaktovat exekutora - dlužné částky pak budou vymáhány tímto způsobem.

Když partner/ka platit nemůže?

Insolvence je v současné době častý jev a fenomén a byly tomu uzpůsobeny i právní předpisy. Platí, že co se týká výživného, jedná se o jakousi přednostní pohledávku. Rodič s touto povinností ho platit musí i v krizových situacích v plné výši, a to jak doplatit dlužné částky, tak musí platit i do budoucna. Pokud člověk žádá o oddlužení, zároveň musí sdělit, jestli má vyživovací povinnost. Pokud ano, vždy se tato částka nechává na tento účel a nezahrnuje se do splátek ostatním věřitelům.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde: https://hradec.rozhlas.cz/kdyz-partner-nebo-partnerka-neplati-na-dite-o-vyzivovaci-povinnosti-hovori-8475204

Dítě sfoukává pampelišku