Kdy se stává noční pomočování u dítěte problémem?

Datum publikace: 06. 11. 2013
Periodikum:
toplekar.cz
Vaše dítě se v noci pomočuje a vy nevíte, co si počít?

Zpozorněte, je-li dítě starší než 5 let a noční pomočování je doprovázeno dalšími příznaky.

Kdy si začít dělat starosti?

Starosti s nočním pomočováním (neboli noční enurézí) si nemusíte dělat, když je vašem dítěti méně než 5 let. Do tohoto věku se děti teprve učí ovládat svůj močový měchýř. Podle statistik se v 5 letech pomočuje každé šesté zdravé dítě. Jednorázové pomočení dítěte (např. když je nemocné) vás nemusí trápit vůbec.

Pokud ovšem noční pomočování doprovází teplota, zvracení, četnější močení či jiné neobvyklé příznaky, může se jednat o zánět močových cest, ledvin, diabetes, vrozené vady močového měchýře či močových cest nebo jiná onemocnění. V tomto případě je nutné navštívit lékaře okamžitě, aby se vyloučily různé nemoci a nasadila se vhodná léčba.

Co je příčinou pomočování?

Vědci identifikovali řadu faktorů, které mohou být příčinou noční enurézy a jedním z nich je pozdější dozrávání močového měchýře. Některým dětem trvá déle, než se jejich mozek naučí komunikovat s močovým měchýřem. Dítě se tedy neprobudí a neřekne si, že chce jít na záchod.

Problémem může být i nízká hladina antidiuretického hormonu (ADH), který říká ledvinám, aby produkoval méně moči. Což se obvykle děje, když spíme. V případě, že mají dětí menší produkci ADH během spánku, mohou se v noci pomočovat. Některé děti spí tak tvrdě, že jejich mozek neregistruje signály z močového měchýře, že je plný. Svou roli hraje i genetika.

Celé znění článku najdete na: https://web.archive.org/web/20171228123012/http://www.toplekar.cz/archiv-clanku/kdy-se-stava-nocni-pomocovani-u-ditete.html.

> další zprávy z médií