- Domů
- O čem se mluví
- Kdy lze nařídit ústavní výchovu?
Kdy lze nařídit ústavní výchovu?
Datum publikace: 31. 08. 2016
Periodikum:
epravo.cz
Ústavní výchova představuje značný zásah soudu do vztahů mezi dítětem a jeho rodiči. Soud by se měl k nařízení ústavní výchovy uchylovat pouze výjimečně. Jaké důvody vedou k nařízení ústavní výchovy?
Tento článek, publikovaný na epravo.cz, se zabývá zejména důvody, které vedou k nařízení ústavní výchovy, avšak nepomine ani její funkce a její souvislost s vyživovací povinností rodičů.
Občanský zákoník v ust. § 971[1] definuje důvody pro nařízení ústavní výchovy takto:
a) Vážné ohrožení výchovy, duševního, tělesného či rozumového stavu nebo vývoj dítěte,
b) Narušení výchovy, duševního, tělesného či rozumového stavu nebo vývoj dítěte,
c) Rodiče dítěte nemohou jeho výchovu zabezpečit.
Ohrožení výchovy dítěte
Samotné ohrožení výchovy dítěte lze spatřovat hlavně v situaci, kdy rodiče o dítě nepečují, zanedbávají jej a nevynakládají pozitivní vliv na jeho výchovu. Může se jednat např. o rodiče požívající nadměrně alkoholické nápoje, gamblery apod. Důležitým kritériem bude v tomto případě intenzita, které samotné ohrožení dosahuje. Výchovu dítěte ohrožují také tím, že dítěti tolerují zanedbání školní docházky, popř. drogy, alkohol a násilí. Pokud soud v takovémto případě ústavní výchovu nařídí, bude v této situaci ústav působit na dítě preventivní funkcí, neboť dojde k vytvoření lepších podmínek, než ve kterých dítě vyrůstalo doposud.
Narušení výchovy, lze chápat jako závažné zanedbání, které je v rozporu se zájmem dítěte. Může se jednat o situaci, kdy je narušen tělesný či duševní stav dítěte. K tomuto dochází zejména týráním či jinými fyzickými útoky na dítě. V tomto případě nařízení ústavní výchovy plní nápravnou funkci.
Celé znění článku najdete na: https://www.epravo.cz/top/clanky/kdy-lze-naridit-ustavni-vychovu-102777.html.
Související články na portálu Šance Dětem: