Kdo neumí číst, psát, počítat a plavat, nebyl prý považován za gramotného...A dnes?

Datum publikace: 09. 08. 2016
Periodikum:
Šance Dětem
Prospěšnost plavání pro zdraví je nesporná. Podporuje pohybové schopnosti a vytrvalost. Pomáhá i lidem s různými handicapy, protože je nepřekonatelné jako rehabilitace a léčba bolavých zad. Má však také svá rizika. Navíc - pro některé děti se v poslední době stávalo nedosažitelným. To by mělo ale skončit.

Česká republika patří k zemím s nejvyšším počtem utonulých. Ročně se u nás utopí přes 200 lidí, většinou ve volné přírodě. Příčinou může být chladná voda, která může způsobit srdeční slabost, či nervovou reflexní zástavu.  Nepochybně nejčastěji však dochází přecenění svých sil, dokazování si dobré kondice, která může být již dávno ta tam. Roli však může sehrát někdy i samotný fakt, že dotyčný, který se ve vodě ocitnul, neuměl plavat. Aby takových lidí bylo co nejméně, jsou snahy zcela vymýtit plaveckou negramotnost už od dětského věku. O tom je i video Šance Dětem.

Vraťme se však ještě k tomu, co vše se může stát ve vodě pro člověka (jakékoli věkové kategorie) fatálním. Negativní vliv může mít například též aktuální indispozice či nepoznaná únava, nebezpečná bývá i počínající infekce a podobně. Proto odborníci vybízejí k opatrnosti a radí: nepouštějte se sami přes široké vodní toky, při vodních sportech používejte plovací vesty.

Podceňovat bychom neměli ani to známé: „plavání po jídle“. Ony naše babičky totiž měly pravdu, pokud vybízely k tomu, že do vody je dobré vyrazit až nejdříve za hodinu po jídle. Obecně to platí ale i pro požití alkoholu, pro předchozí přehřátí. V neposlední řadě je třeba připomenout i to, že touha exhibovat a předvádět se okolí za každou cenu třeba neuváženými skoky do vody či ještě hůř do neznámé vody, může též přinést osudové následky. Jak dětem, puberťákům, adolescentům i dospělým. Výše uvedená statistická čísla však odhalují, že ročně na tato základní doporučení zapomíná a doplácí stále mnoho desítek Čechů.

Přesto si samozřejmě plavání nezaslouží, abychom na něj zanevřeli či z něj měli obavy. Naopak.

aYWfzzBtwO0

 

Plavání zdraví prospěšné

Prospěšnost plavání pro zdraví je nesporná. Podporuje pohybové schopnosti vytrvalostního charakteru, takže se hodí jak pro děti, tak i pro starší a dokonce seniory. Pomáhá i lidem s různými handicapy, protože je nepřekonatelné jako rehabilitace a léčba bolavých zad. Plavání navíc ještě podporuje srdce a cévy, prospívá svalům i kloubům z hlediska hybnosti, podporuje plíce a dýchací soustavu. Pomáhá též při poúrazových stavech, srdečních a mozkových příhodách, respiračních chorobách a cukrovce.

Plavání dětí

V současné době se pořádají kurzy už i pro batolata a dokonce novorozence. Zdá se tak být těžké najít někoho, kdo neplave či dokonce plavat vůbec neumí. Přesto tací lidé mězi námi jsou, včetně dětí. Někdy je příčinou toho to, že rodina neměla dostatek financí na to dítěti kurzy plavání zaplatit. Jak potvrzuje naše video, to by mělo už v nadcházejícím školním roce skončit.  

Kdy tedy lze s dítětem začít? Skutečné plavání lze dítě učit nejdříve od tří let. V tomto věku už umí totiž mnohem lépe koordinovat pohyby rukou a nohou s dýcháním. Seznamovat miminko s vodou je však možné mnohem dřív.

S prvními pokusy kojeneckého plavání lze začínat už v období, když má novorozenec zahojený pupík. Mělo by k nim dojít ale pouze doma ve vaně a pod stálým dohledem. Návštěvy bazénů a klubů nabízejících plavání s miminky se doporučují nejdříve od čtyř měsíců, ještě lépe od půl roku.

Podpora státu rodinám, které na plavání neměly

Pro rodiny, v kterých byl problém dětem plavání uhradit, je to dobrá zpráva. Vláda se totiž rozhodla uvolnit až 300 milionů na povinnou plaveckou výuku.  Plavecká výuka by měla být povinná a zdarma pro druhou a třetí třídu, nebo třetí a čtvrtou třídu základních škol  (existují tyto dvě varianty, pozn.red.). Plavání se tak stane součástí školních osnov.

Dodnes se přitomž nemohlo kvůli nedostatku financí účastnit výuky plavání na školách zhruba 10 procent dětí.  V podstatě se tak dá hovořit o jakési skryté sociální podpoře rodinám, aby jejich děti nebyly vyloučené nejen z výuky, ale mnohdy i následně z kolektivu spolužáků.

> další zprávy z médií

Autorka článku a videa: Alena Hechtová (kamera a střih: Tomáš Bada)