Kde si hrají děti 21. století? Na hřištích a v nákupních centrech.

Datum publikace: 12. 08. 2016
Periodikum:
zpravy.rozhlas.cz
Děti z velkých měst mohou v lecčems závidět svým vrstevníkům z venkova, kteří žijí v relativně bezpečnějších světě a mají větší prostor ke svobodnému hraní. I proto vznikla iniciativa Město přátelské k dětem.

Ve světě se momentálně s rostoucí intenzitou začíná prosazovat fenomén měst přátelských k dětem (Child Friendly City). Dětský svět ve městě, to nejsou jen hřiště, ale i cesty do školky, ze školy, na nákup nebo za prarodiči. A především je to nekonečné moře času, který je potřeba někde strávit. „Z různých průzkumů, které provádíme, víme, že rodiče by si pro svoje děti přáli více samostatnosti a příležitostí pro samostatnou hru, ale jako hlavní důvody, proč své děti nepouštějí ven, uvádějí rychlou dopravu, ohrožení dětí bezdomovci či dalšími individui, ale taky to, že by si tam děti neměly s kým hrát,“ říká architektka Mirjana Petrik. 

Cílem iniciativy Město přátelské k dětem je prosazovat a vytvářet podmínky pro svobodný pohyb dětí, kvalitní hru a kontakt s přírodou. Iniciativa v roce 2014 spolupracovala s Prahou 3, momentálně pracuje na projektu s Prahou 7. Dotazníkovým šetřením mezi dětmi a rodiči zjišťuje jejich potřeby, každodenní pohyb a představy o dobrém městě. Výsledky budou zveřejněny mimo jiné na říjnové interaktivní výstavě ve Veletržním paláci v Praze.Ta je spoluzakladatelkou iniciativy Město přátelské dětem. Reaguje také na obavu z únosů dětí: počet takových případů v Evropě se v posledních 50 letech drží na historickém minimu, strach z nich tak spíše živí rychlejší možnosti šíření informací přes digitální média. Ani oplocená dětská hřiště však kvůli tomu mnozí rodiče nepovažují za dostatečně bezpečná.

Celé znění článku najdete na: https://www.rozhlas.cz/plus/trendy/_zprava/kde-si-hraji-deti-21-stoleti-na-hristich-a-v-nakupnich-centrech--1640467