Jen každé druhé dítě v Česku je spokojené s tím, jak vypadá

Datum publikace: 17. 06. 2022
Periodikum:
zena.aktualne.cz
Až polovina českých dětí zažila zesměšňování kvůli vzhledu, každý desátý chlapec a dívka ve věku 10 až 17 let pak přiznali sebepoškozující tendence. Vyplývá to z nového výzkumu Děti a kult krásy v online světě.

"Jen každé druhé dítě je podle výzkumu spokojené se svým obličejem, spokojenost s vlastním tělem deklarovalo 46 procent dětí," říká Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, která společně s O2 oslovila v průzkumu téměř 10 tisíc českých dětí a dospívajících. Z průzkumu vyplynulo, že k sebekritickému pohledu přispívají často nerealistické obrázky či videa ze sociálních sítí a časopisů. Dotazník ukázal, že třetina oslovených si přeje zhubnout, stejný počet by naopak rád nabral svalovou hmotu. Změnu vnějšku pomocí tetování by zvažovala až čtvrtina z nich. České děti podle výzkumu kvůli vzhledu často čelí zesměšňování a šikaně, nejčastěji kvůli váze, obličeji a vlasům. Až 22 procent si vyslechlo urážky, protože neměly dobré oblečení nebo vlastnily starý či levný mobilní telefon. "V online prostředí čelila posměškům kvůli vzhledu třetina českých dětí, v reálném životě to byla dokonce více než polovina," tvrdí Kopecký s tím, že jen osm procent dětí ale přiznalo, že by se někomu na internetu posmívalo.

Celý článek najdete zde: https://zena.aktualne.cz/jen-kazde-druhe-dite-vcesku-je-spokojeno-stim-jak-vypada/r~26b5714eecac11eca873ac1f6b220ee8/

Související články:

Dívka se měří v pase