- Domů
- O čem se mluví
- Jedináčci, prostřední děti a mamánci. Sourozenecké vztahy jsou nejdelší, které máme
Jedináčci, prostřední děti a mamánci. Sourozenecké vztahy jsou nejdelší, které máme
Datum publikace: 07. 06. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Děti, které spolu vyrůstají, mají zážitky, které jsou nesdělitelné, vztahy mohou být velmi hluboké,“ říká pro Balanc dětská klinická psycholožka a psychoterapeutka Gražina Kokešová Kleinová. Je zvláštní, že každé dítě v rodině je jiné, i když vyrůstá ve stejném prostředí a má stejné rodiče jako sourozenci. Dětské vztahy mohou být krásné, pečovatelské, ale také rivalské a žárlivé. Může to přetrvat i do dospělosti. Čím se můžeme se sourozenci v životě obohatit?
„Kvalitu sourozeneckých vztahů poznáte nejlépe, když je problém.“ S bratry a sestrami se škádlíme, rýpeme do sebe a utahujeme si ze sebe. Ale když přijde do tuhého, ukáže se, jak hluboký a pevný vztah to může být. Často to jsou jedni z prvních lidí, na které se obrátíme v nesnázích. Máme stejné vzpomínky, tajnou řeč a zážitky, které jsou jenom naše. Ovlivňuje nás, kolik máme sourozenců, jakého jsou pohlaví a v jakém pořadí se narodili. Když je rozdíl větší než sedm let, můžeme vykazovat znaky jedináčků. Ale i vztahy mezi dětmi se v dospělosti mohou proměnit a věkový rozdíl už nebude důležitý. Nejstarší občas proráží cestu mladším, musí si vymoci zrušení zákazu být třeba venku s partou sám. Když to rodina zvládne, tak další děti mají pravidla volnější. Prostřední děti mohou skutečně častěji rebelovat, nejmladší mohou mít těžké vymanit se z role roztomilého benjamínka, i když jsou třeba v pubertě.
Celý rozhovor si můžete poslechnout zde: https://wave.rozhlas.cz/jedinacci-prostredni-deti-a-mamanci-sourozenecke-vztahy-jsou-nejdelsi-ktere-mame-8498841