Je nouzový stav, tak ti dceru nedám. Někteří rodiče zneužívají pandemie k boji o dítě

Datum publikace: 04. 02. 2021
Periodikum:
novinky.cz
Pandemie koronaviru přinesla také více konfliktů rozvedených párů, které se přou o děti. Nouzový stav někteří využili k tomu, aby potomka odmítli druhému rodiči předat.

 

Obrázek
Partneři se hádají

„Mezi extrémní případy roku 2020 patří ten, kdy táta své dvě děti neviděl od poloviny března, tedy od vyhlášení nouzového stavu,“ popsala Právu Veronika Gawlíková, vedoucí Rodinné poradny v Centru sociálních služeb v Ostravě, kde narostl počet takovýchto konfliktů mezi rozvedenými rodiči o čtyřicet procent. „U malých předškolních dětí jsou ale i dva měsíce strašně dlouhá doba. Mnohem hůře se po takové odluce navazuje malým dětem znovu kontakt s rodičem, kterého vůbec neviděly. Nastalá opatření a omezení musíme jako dospělí snášet rok, ale pro předškolní dítko a jeho vnímání to je jako deset let,“ uvedla. Gawlíková je koordinátorkou projektu Nechme dětem dětství, který je financován Nadací Terezy Maxové dětem a společností CTP a pomáhá dětem ohroženým psychickým týráním a násilím v době rozvodu rodičů.

„Jakmile se na nás obrátí jeden z rodičů, okamžitě se snažíme tento řetěz přerušit a podnítit alespoň první kontakt při terapeutickém sezení. Když totiž dítě v nízkém věku nevidí rodiče měsíce, začne si ho mnohdy démonizovat. A čím jsou, častěji tatínkové, zoufalejší, že nemohou vidět své dítě, tím nešťastnější kroky podnikají. Volají policii, obrací se na soud a dítě to vnímá jako další ublížení a boj. Takže i toto se proti nim otočí,“ řekla. Pandemie ochromila soudy a boje o svěření dítěte do péče nyní trvají mnohonásobně déle. „Čím rychleji se ve sporech jedná, tím menší je šance k eskalaci konfliktu. Bohužel jarní situace pozastavila opatrovnické soudy. Konflikty narůstají a rodiny se k nám teď dostávají ve vyhrocenějších fázích. Nyní opatrovnické soudy pořád řeší resty z jara. Bývali jsme zvyklí, že do půl roku mohlo být rozhodnuto, dnes není výjimkou, že půl roku od podání návrhu k soudu není stanoveno ani datum jednání,“ upozorňuje Gawlíková. Podzimní vlna pandemie přinesla podle terapeutů další zhoršení dopadů rozvodů na rodiče a děti.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/je-nouzovy-stav-tak-ti-dceru-nedam-nekteri-rodice-zneuzivaji-pandemii-k-boji-o-dite-40349082#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=xGoT4h8ZUeG-202102041917&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Související články:
Partneři se hádají