- Domů
- O čem se mluví
- Jako klokánci: novorozenci u mámy na kůži
Jako klokánci: novorozenci u mámy na kůži
Datum publikace: 18. 11. 2013
Periodikum:
babyweb.cz
Maximální kontakt mezi matkou a dítětem se ukazuje jako klíčový i u předčasně narozených dětí.
Na tomto poznatku je založena i metoda klokánkování aneb „skin-to-skin“ terapie. Přiložení miminka na holou kůži matky vykazuje přímo zázračné účinky včetně podpory imunity, fyzického či psychického vývoje.
Na tom, že matka, teplo její kůže, vůně a mateřské mléko je pro děťátko po narození to nejlepší a nejvhodnější, se shodneme asi téměř všichni. Proto je již i u nás ve většině porodnic podporován kontakt matky s dítětem ihned po porodu, položení na hrudník, podpora sacího reflexu apod.
Zůstat na blízku matce je důležité i pro nedonošence
Jiné je to však v případě nedonošených nebo velmi předčasně narozených dětí. Tam jako by se lékaři báli děti svěřit do náručí rodičů a dávají přednost technice a teplu inkubátorů.
Přitom je prokázáno, že především z hlediska psychosociálních potřeb je i pro nedonošené miminko důležité zůstat nablízku matce. Pokud jsou tato předčasně narozené děti v psychické pohodě, snadněji pak zvládají i různé fyzické problémy a rychleji dozrávají. Jsou klidnější a lépe se adaptují.
V kapse jako klokánci
Metoda klokánkování pochází z Kolumbie, kde se ke konci sedmdesátých let minulého století potýkalo mnoho porodnic s nedostatkem inkubátorů a zároveň velkým výskytem infekcí u předčasně narozených dětí. Dětský lékař Rey Sanabria tehdy přišel s nápadem, že by matky mohly své děti zahřívat přímo na svém těle, a to dokonce 24 hodin denně.
Celé znění zprávy najdete na: https://www.babyweb.cz/jako-klokanci-novorozenci-u-mamy-na-kuzi.