Jak se poprat s dyslexií

Datum publikace: 14. 05. 2013
Periodikum:
jarodic.cz
Dyslexie je specifická porucha učení, o které se v posledních letech často mluví.

Nejedná se ale o žádnou novou poruchu – jen konečně přestala být u nás tabu a osoby, které jí trpí, již (zpravidla) nejsou považováni za líné či hloupé jedince. Je však pravda, že i nadále někteří lidé nepřipouští, že by „něco takového“ vůbec existovalo. Redakce JáRodič.cz se si myslí, že je velmi důležité, aby se o této poruše učení co nejvíce vědělo, a proto připravila příspěvek právě na toto téma.

Co je dyslexie

Dyslexie je vývojová porucha učení, která se projevuje potížemi se čtením – dyslektik zaměňuje, vypouští či přidává písmena či slova. Tato porucha učení patří k nejčastěji diagnostikovaným. Vliv má dědičnost (nejčastější příčina poruchy). Častěji se vyskytuje u chlapců. Uvádí se, že v českých školách je cca 4-5 % žáků, kteří trpí dyslexií, cca 1-2 % trpí těžší formou (dyslexie může mít různé stupně závažnosti). Tato porucha může být spojena i s dalšími poruchami učení (nejčastěji porucha psaní).

Hned na začátku je třeba zdůraznit, že dyslexie nijak nesouvisí s inteligencí. I mezi slavnými a úspěšnými lidmi najdete dyslektiky – touto poruchou trpí například Tom Cruise či Bill Gates, trpěl jí i Winston Churchill, Albert Einstein a další. Na druhou stranu je třeba ale zdůraznit, že ne každý dyslektik má nadprůměrnou inteligenci a bude úspěšný a slavný.

A ještě něco z historie: poprvé se o specifických poruchách učení začalo mluvit v 19. století, a to díky dětskému psychiatrovi Samueli Torrey Ortonovi, jenž se tomuto tématu věnoval.

Jak poznat dyslexii

Dyslexii je možné poznat již v předškolním věku. Čím dříve je diagnostikována, tím lépe. Při vzdělávání dítěte se pak s touto poruchou počítá, což je pro malého školáčka velkým plusem (v opačném případě může být vystaven posměchu, je označován za hloupého atd.).

 

Celé znění článku najdete na http://www.jarodic.cz/cz/jak-se-poprat-s-dyslexii.php

 

> další zprávy z médií