- Domů
- O čem se mluví
- Jak pomoci dítěti trpícímu nočními děsy?
Jak pomoci dítěti trpícímu nočními děsy?
Datum publikace: 28. 04. 2014
Periodikum:
toplekar.cz
Noční děsy nejsou to samé jako noční můry, poznáte je podle toho, že je často provází intezivní vzlykání a křik, které ovšem dítě těžko probudí.
Jejich vliv na rodinný život může být dalekosáhlý.
Kdo nejčastěji trpí nočními děsy?
Noční děsy obvykle postihují děti od 3 do 12 let. Trpí jimi 1 – 6 % dětí v tomto věku, během dospívání ale většinou naštěstí samy vymizí.
Čím se liší noční děsy od nočních můr?
V rámci spánku je možné rozlušovat dvě hlavní fáze: REM (rapid eye movement) a non-REM. Mezitímco noční děsy probíhají mezi třetí a čtvrtou fází non-REM spánku, noční můry se odehrávají během REM spánku. Děsy přicházejí běžně asi 90 minut po usnutí. Na rozdíl od nočních můr si ale dítě ráno dokáže jen obtížně vybavit, že k nim došlo.
Jaké mohou být jejich příčiny?
K tomu, že se u dítěte prokážou noční děsy, může přispět řada okolností. Jednou z možností je, že dítě zažilo nějaký stresující zážitek, který v něm zanechal tímto způsobem stopu. Noční děsy ale můžou být klidně spojené pouze s běžnou horečkou nebo nedostatkem spánku. Ve zvláštních případech se dá také uvažovat o vlivu léků na nervový systém nebo vlivu anestézie, kterou dítě podstoupilo v nedávné době. Odpovědí na otázku, proč se noční děsy objevují převážně u dětí, je podle některých neurologů předrážděnost jejich nervového systému.
Celé znění článku najdete na: https://web.archive.org/web/20170806182900/http://www.toplekar.cz/archiv-clanku/jak-pomoct-diteti-trpicimu-nocnimi-desy.html.