Jak naučit děti vycházet s penězi

Datum publikace: 29. 04. 2021
Periodikum:
novinky.cz
Peníze nerostou na stromě a rodiče nemají bezedný měšec. Jenže vysvětlit to vlastním dětem bývá často velice těžké. Podle odborníků se nám však nějaké to úsilí včetně zatnutých zubů bohatě vyplatí. A to už u malých dětí. Nejenže budou lépe chápat finanční limity svých rodičů, ale také je tím skvěle připravíme na dospělý život.

Děti, jež jejich rodiče seznámí s konceptem koloběhu peněz již velmi brzy, mají proti ostatním výhodu. Alespoň to vyplývá ze studie doktorky Sharone Danesové. Nejlépe jsou na tom ty, jejichž finanční gramotnost podpoří později i škola. „Pokud chcete děti naučit něco o penězích, je důležité jim nejdřív vyjasnit, odkud se berou. Že se z ničeho nic neobjevují v kapsách a peněženkách maminky a tatínka,“ vysvětluje finanční expertka Rachel Cruzeová. „Měly by si uvědomit, že pokud člověk pracuje, zaplatí mu, a pokud nepracuje, tak ne.“ A právě opakovaně dětem ukazovat a vysvětlovat, jak spolu souvisejí práce a peníze, by mělo být to pravé.

Není to záhada, může to být hra

Jedním ze základních doporučení odborníků je nedělat z peněz a z hospodaření s nimi záhadu. „Ze zkušenosti vím, že nejlepší způsob, jak naučit děti zacházet s penězi, je přizvat je k diskusím o rodinném rozpočtu,“ radí odborník na finance Leif Kristjansen. „Aspoň uvidí, jak zodpovědně se stavíte k placení účtů a k problémům, které se v rámci financí řeší. Děti přirozeně napodobují rodiče, a tak začnou automaticky přemýšlet nad tím, jak se peníze utrácejí a jak to minimalizovat.“ Je jasné, že jistým věcem mohou porozumět až starší děti. Pro začátek je tedy podle odborníka nejdůležitější, aby se k debatám o penězích a rodinném rozpočtu přistupovalo pragmaticky, bez zbytečného stresu. Učit se dá i hrou, třeba „na obchod“. „Hry na obchůdek, kdy se za dětské peníze prodává a kupuje kde co, mají nenahraditelné zastoupení,“ myslí si Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/zena/deti/clanek/jak-naucit-deti-vychazet-s-penezi-40357218

Děti si prohlížejí knihu

Související články: