Jak na první třídu? Klid, trpělivost a čas, radí psycholog

Datum publikace: 31. 08. 2011
Periodikum:
Deník
Pro někoho je začátek školního roku příjemnou změnou, pro jiného traumatem. Zvláště rodiče prvňáků se ocitají ve zcela nové situaci.

A zase, každý se s tím pereme jinak. V některých rodinách je škola přirozenou vývojovou etapou života dítěte, u někoho způsobí nárůst povinností celou řadu problémů. Jaký je pohled psychologa? V tomto případě ředitele Pedagogicko - psychologické poradny v Liberci PhDr. Vladimíra Píši.

Mají dnešní děti jiné problémy, než třeba před dvaceti lety?

Ty prazákladní, spojené s dospíváním, ty jsou stejné po staletí. Mění se jen způsob a styl řešení. Různé zmatky, kterými třeba v době puberty procházejí, řeší už dnešní děti s pomocí přátel na facebooku, radami na internetu, sms. Během diskuzí , do nichž se díky technice zapojí více kamarádů, se některé problémy nafouknou, jiné se naopak oproti dřívějšku zmenší. Mění se i obsah problémů. Narůstají sociální rozdíly, které se neprojevují jen v tom stále skloňovaném značkovém oblečení, ale i v tom, kolik kroužků si dítě může dovolit. A v tom pak nehrají roli jen peníze, ale také zájem rodičů. Řekl bych, že se v zásadě tolik nezměnilo, děti si svými problémy zkrátka musejí procházet.

S čím se na vás rodiče školáků nejčastěji obracejí?

Naprostou prioritou jsou zejména u mladších dětí problémy s takzvanou dyslexií a dalšími dysfunkcemi. Záměrně říkám, takzvanou, protože se občas setkám s tvrzením: "V mé třídě je 40 procent dyslektiků. Já říkám, že ty děti jen nejsou zvyklé číst a vyprávět si o tom.

V čem rodiče při výchově nejvíce chybují?

Nikdo není dokonalý rodič. Ani já ne. Ale největší, ba přímo zásadní problém je, když rodiče nezvládají své problémy a řeší je přes děti, v jejichž chování se to pak pochopitelně odráží. Vždycky říkám, že začít musí sami u sebe. Nejdřív si srovnejte vlastní život, pak řešte, proč děti nosí ze školy poznámky, radím...
Rodiče by měli dětem ulehčit situaci tím, že řeknou: "Já mám problémy, začnu je řešit, ale ty začni taky u sebe."
A to by pro začátek úplně stačilo...
Chtít předělat druhé, ať už jde o partnery, děti, nebo třeba politiky, to je bohužel jen velká iluze.

Jakou užitečnou radu byste dal rodičům budoucích prvňáků?

To je celkem jednoduché. Děti v první třídě potřebují laskavý, ale pravidelný každodenní dohled. Aby si přivykly na určitý režim. Nemusíte nad nimi stát hodiny, stačí pár minut, aby se dítě naučilo vklouznout do povinností. Připravit si tašku, nějaký ten úkol... Děti tomu režimu přivyknou, brzy si jej osvojí, všechno se ustálí a věřte, že to ve většině případů brzy půjde samo.

Také není dobré na dítě udeřit hned po příchodu z družiny. Nechte ho vydechnout. Jediné, co od vás malý školák potřebuje, je klid, trpělivost a čas.


Celé znění článku najdete na: https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/jak-na-prvni-tridu-klid-trpelivost-a-cas-radi-psyc.html.

 

> další zprávy z médií