Jak mluvit s dětmi o sexu

Datum publikace: 06. 05. 2021
Periodikum:
dobrakondice.cz
Se zvídavými otázkami na téma sexu přijde dřív nebo později každé dítě. Někteří rodiče mohou být choulostivým tématem poněkud nepříjemně zaskočeni a neví, jak na všetečné dětské dotazy reagovat. Jen pravdivé odpovědi, samozřejmě adekvátně věku dítěte, mohou přispět ke zdravému vztahu k sexualitě a spokojenému intimnímu životu v dospělosti. Řada rodičů si proto klade otázku nejen jak, ale také kdy je ta vhodná doba na rozhovor o sexu.

Rozhovory o sexu neodkládejte

Žádným rodičům se dětské otázky týkající se sexu nevyhnou. Pokud se rodiče ptají, kdy nastane ten správný čas mluvit s dítětem o sexu, odpověď je jednoduchá. Až se dítě zeptá. Podle odborníků je vhodné o sexu hovořit spíše dříve nežli později. Budou-li rodiče téma odkládat a čekat, až dítě bude starší, může být pozdě. Dítě se informace dozví tak jako tak, ale je jen na rodičích, jaké informace to budou.  

Kdy je ten správný čas?

Dříve bylo téma sexu opomíjeno a rodiče si vystačili s tím, že „přiletěl čáp“. V dnešní době je tomu jinak. Sexuální výchova je nedílnou součástí informovanosti již od útlého věku. Rodiče by tak měli být ti, kteří na dětské otázky budou mít odpověď. Mezi druhým a třetím rokem věku si dítě začne uvědomovat rozdíly mezi pohlavími a zcela logicky ho tak napadá řada otázek. V tomto věku se ale spokojí s tím, že dítě se narodí, když se maminka s tatínkem mají rádi. V pěti letech už dítě vyžaduje konkrétnější odpovědi a zajímá se i o to, jak se miminko do maminčina bříška dostalo. Rozhovor je vždy nutné uzpůsobit věku dítěte. Kolem pátého roku lze dítěti už velmi jednoduše vysvětlit anatomii pohlavních orgánů a pohlavní akt včetně toho, jak dochází k oplodnění. Rodiče si ve vysvětlování mohou pomoci ilustrovanými knihami s touto tématikou, které jsou určeny právě předškolákům.

Celý článek najdete zde: https://www.dobrakondice.cz/clanek/psychologie/jak-mluvit-s-detmi-o-sexu

 

matka a dcera