Jak chránit děti na internetu? Komise navrhuje povinné ověřování věku a mazání fotek

Datum publikace: 13. 05. 2022
Periodikum:
euractiv.cz
Provozovatelé sociálních sítí a dalších webů mají podle představ Evropské komise povinně kontrolovat zveřejňované příspěvky a odstraňovat fotografie či videa s dětským sexuálním obsahem. Exekutiva Evropské unie dnes představila návrh závazných pravidel, který v rámci boje proti sexuálnímu zneužívání dětí na internetu počítá také se zřízením unijního střediska pro koordinaci postupu v jednotlivých členských zemích. Návrh musí nejprve schválit Evropský parlament a členské státy, přičemž zvláště od europoslanců se očekávají námitky týkající se ochrany soukromí.

Brusel novou legislativou reaguje na celosvětový nárůst příspěvků na internetu zobrazujících sexuální zneužívání dětí. Jen za loňský rok jich podle Komise bylo na 85 milionů, což je zhruba dvoutřetinový nárůst proti roku 2020. Dosud bylo hlášení a odstraňování takových příspěvků dobrovolné, což je podle unijní exekutivy nedostatečné.

„Jedno z pěti dětí v Evropě je během svého dětství obětí sexuálního násilí na internetu. Dnes přicházíme s návrhem evropského nařízení, které má tento strašný fenomén řešit,“ uvedla místopředsedkyně Komise Věra Jourová.

Celý článek najdete zde: https://euractiv.cz/section/digitalni-agenda/news/jak-chranit-deti-na-internetu-komise-navrhuje-povinne-overovani-veku-a-mazani-fotek/

chlapec u počítače