I neslyšící dítě může být úspěšné

Datum publikace: 20. 01. 2022
Periodikum:
idetskysluch.cz
Michal Sháněl bydlí se svojí manželkou a dvěma dětmi v malé vesnici poblíž Pardubic. V jednotlivých místnostech rodinného domku najdeme zřetelné otisky Michalovy odbornosti a zručnosti. Ať již se jedná o kuchyňskou linku, jídelní stůl se židlemi, postele či skříňky. Vše si Michal vyrobil sám. Je totiž vyučený truhlář. Přestože má těžkou vadu sluchu a komunikuje primárně znakovým jazykem, v daném oboru a mezi slyšícími kolegy pracuje již téměř čtvrt století. „Stále se musím učit nové postupy, orientovat se ve stavebních materiálech a sledovat inovace v oboru. Nicméně dnes mohu říci, že truhlařině rozumím,“ říká skromně Michal.

Cesta k oboru přitom nebyla vůbec prvoplánová. „Přemýšlel jsem nad truhlářem nebo kuchařem v Hradci Králové. V úvahu přicházela také zemědělská škola v Berouně,“ vzpomíná Michal na dobu zvažování budoucího profesního uplatnění. Nakonec se rozhodl pro střední odborné učiliště, učební obor truhlář, na škole pro žáky s vadami sluchu.

Michal přiznává, že učňovské studium bylo zpočátku velmi náročné. Především matematika, český jazyk a ekonomika. „Nechtěl jsem být na intru, protože jsem věděl, že bych se vůbec neučil a nepsal úkoly. Přes týden jsme se spolužáky dělali po škole většinou blbosti, musel jsem učení dohánět o víkendu,“odůvodňuje s úsměvem Michal, proč každý den po škole dojížděl domů. Vzápětí však zvážní, když si vzpomene, jakou nejistotu tehdy pociťoval. Nevěděl, jestli bude umět pracovat se dřevem, zda studium zvládne, jestli to nakonec nevzdá a nepřestoupí někam jinam. Neustále musel odhánět vtíravé myšlenky, jak to bude dál, zda se skutečně jednou uplatní jako truhlář. Ale nevzdal se, zpracování materiálů a polotovarů ze dřeva jej nakonec zaujalo, pod vedením pedagogů v sobě objevil zručnost a možná i notnou dávku nadání. Vynaložené úsilí bylo korunováno nejen úspěšným zakončením studia, ale také téměř okamžitým nástupem do zaměstnání.

Celý článek najdete zde: https://www.idetskysluch.cz/integrace/i-neslysici-dite-muze-byt-uspesne/

Související články:
znaková řeč