Hlas matky během dospívání ztrácí sílu. Mozek tím teenagery připravuje na budoucnost

Datum publikace: 03. 05. 2022
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
Řada rodičů se diví, jak moc se jejich potomci mění při dospívání. Některým se zdá, že je jejich děti snad vůbec neposlouchají. Nová studie dokazuje, že to není tak daleko od pravdy – děti během dospívání totiž opravdu přicházejí o schopnost vnímat své matky více než jiné lidi.

Tým vědců ze Stanfordovy univerzity zjistil, že přibližně ve třinácti letech začíná mozek dospívajících silněji reagovat na hlasy, které nepatří jejich matkám. V článku, který vyšel v odborném časopisu The Journal of Neuroscience, skupina popsala, že je to důležité pro proměnu dětí v dospělé. Už v roce 2016 stejný tým vědců zkoumal, jak děti reagují na hlasy svých matek. Tehdy zjistili, že ratolesti dokážou nejen přesně rozpoznat hlas své matky, ale ten zároveň aktivuje i oblast mozku zodpovědnou za zpracovávání informací. Zjednodušeně řečeno to znamená, že slova matky jsou pro dětský mozek důležitější než slova kohokoliv jiného.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3483238-hlas-matky-behem-dospivani-ztraci-silu-mozek-tim-teenagery-pripravuje-na-budoucnost?fbclid=IwAR1ja4VqMDV4u5ITmZedHw6jA2ur6hkG5SELf0Ta7OQoFL3k0Dl7gEkh8yE

Související články:

Dospívající dívka