Hess: Babyboxy a středověk? Ano, už tehdy zachraňovaly životy

Datum publikace: 18. 06. 2012
Periodikum:
lidovky.cz
Podle členky výboru OSN na ochranu dětí Marie Herczogové jsou babyboxy návratem do středověku a měly by se zrušit.

Jejich zakladatel v Česku, Ludvík Hess, reaguje prostě: Ano, už ve středověku podobná zařízení zachraňovala tisíce dětských životů.

Lidovky.cz  Jak byste argumentoval Marii Herczogové, která tvrdí, že každé dítě má právo poznat své rodiče?
Ano, to stojí v Úmluvě o právech dítěte, článek 7, kde se říká, že dítě má právo znát své rodiče. Pak je ale čárka a souvětí pokračuje větou "pakliže je to možné". V případě dětí odložených do babyboxů to zřejmě asi možné není... OSN by si mělo najít závažnější problémy ve světě, kterým by se mělo věnovat, než jsou děti odložené do babyboxů.

Lidovky.cz  Podle členky výboru OSN nejsou také žádné důkazy o tom, že jsou babyboxy prevencí vražd novorozenců, čímž padá důvod k jejich ospravedlnění.
Já osobně si nemyslím, že děti, které jsme zachránili, jsme zachránili od smrti. Myslím si, že jsme jim umožnili nový vstup do života, protože podle mě většina těch dětí pochází z velmi chudých sociálních poměrů.

 

Celé znění rozhovoru najdete na https://www.lidovky.cz/babyboxy-a-stredovek-ano-uz-tehdy-zachranovaly-zivoty-reaguje-na-kritiku-osn-hess-g2i-/ln_domov.asp?c=A120616_185702_ln_domov_spa

 

> další zprávy z médií