Handicapovaným pomáhá umělá inteligence i virtuální realita. Slabozrací díky ní znovu vidí

Datum publikace: 03. 04. 2019
Periodikum:
Hospodářské noviny
Vytvořili jsme jednoduchý systém založený na umělé inteligenci. Stačí, aby někdo telefonem vyfotil, co chce handicapovaný ovládat, třeba televizi, a pak to, čím to chce ovládat, například ústa. Následně program propojí příkaz se způsobem ovládání.

Oranžový robot na třech kolech projíždí zaplněným patrem Kongresového centra v Praze. Tu a tam se zastaví, pootočí a dívá se, co se kde zrovna děje. Asistenčního robota Eiffela ovládá svými ústy Jiří Jambor, který je tou dobou v Hustopečích nad Bečvou. Zaměstnanec společnosti Benetronic, jež robota vyvinula a vyrobila, trpí svalovou atrofií a s dýcháním mu pomáhají přístroje. Proto prezentuje nejnovější technologii firmy vzdáleně z domova. Robot má na sobě stojánek na letáky a také displej, kde lze Jambora vidět a zájemci si s ním mohou popovídat.  "Snažíme se o to, aby se lidé s handicapem mohli vrátit do práce nebo do  školy," uvedl Petr Uličný, šéf Benetronicu, při prezentaci robota na konferenci Inspo. Ta v sobotu v Praze představila nejnovější české a zahraniční technologie pro osoby se specifickými potřebami. Robota, kterého ovládá handicapovaný na dálku ústy, jazykem, dechem či hlasem, podle Uličného mohou využít třeba handicapovaní obchodní zástupci při prezentacích na dálku. Práci tak mohou získat lidé, kteří se nemohou hýbat nebo chodit, například po úrazech, po mozkové mrtvici či se svalovou atrofií.

Uličný se deset let věnuje vývoji kompenzačních pomůcek pro osoby, jež mají omezené možnosti pohybu. Využívá je kolem 200 klientů v Česku a desítky v zahraničí.  Na Inspu představil také takzvanou Chytrou asistenci. Je určená pro ty, již se starají o lidi s handicapem. "Vytvořili jsme jednoduchý systém založený na umělé inteligenci. Stačí, aby někdo telefonem vyfotil, co chce handicapovaný ovládat, třeba televizi, a pak to, čím to chce ovládat, například ústa. Následně program propojí příkaz se způsobem ovládání," popisuje ostravský podnikatel. Díky bezdrátovému propojení může handicapovaný stejně ovládat i přístroje v domácnosti, třeba vrata od garáže nebo pračku. "Přináší to samostatnost a nezávislost," uvádí Uličný.

Na 19. ročníku konference Inspo představilo své pomůcky, aplikace či projekty 38 firem. Zaměřují se na různá postižení, od zrakových přes sluchová až po tělesná. Například česká společnost Adaptech vyvinula technologii pro slabozraké, která využívá brýle na virtuální realitu.  "Nejdříve jsme vyvinuli lupu a čtečku pro mobil, pak nám klienti říkali, že by chtěli mít volné ruce. Tak jsme vytvořili set s brýlemi. Velká část slabozrakých pak normálně vidí," popisuje Jaroslav Kavan, odborný poradce společnosti. Zatím si set koupilo několik lidí, jeho cena se pohybuje kolem sta tisíc korun. Slabozrací si mohou zažádat o příspěvek na zakoupení pomůcky. 

 

Původní článek najdete zde: http://www.hn.iHNed.cz/