Hana Kupková: Vždycky říkám, lepší je upozornit desetkrát zbytečně. Než jednou prostě neupozornit a to dítě třeba zemře

Datum publikace: 13. 01. 2021
Periodikum:
frekvence1.cz
Klokánek, zařízení pro děti, které vyžadují okamžitou pomoc. Spadá pod Fond ohrožených dětí (FOD). V současné době je v České republice 15 takových zařízení, kde se nachází více jak 200 dětí. S jakými problémy se potýkají v zařízení během pandemie a přibylo během loňského roku týraných dětí? K tomu se pro Frekvenci 1 vyjádřila ředitelka FOD Hana Kupková.
Obrázek
Dívka bránící se rukou

Pandemie koronaviru dala o sobě znát i v dětském zařízení Klokánek. “V současné době máme tři zařízení v karanténě. Máme tam pozitivní lidi a děti na covid a z dřívější

doby jsme vlastně byli první zařízení tohoto typu, které se nakazilo,” popisuje aktuální situaci ředitelka Hana Kupková.

Zařízení musí poskytnout péči i dítěti, které je například covid pozitivní. “V tom případě musíme zajistit karanténní pobyt u nás. Což je někdy velmi náročné, protože mu musíme dát samostatného zaměstnance, který musí počítat s tím, že je možnost, aby se nakazil,” uvádí Kupková.

Stížení podmínek v době pandemie

Samotný denní režim je náročnější než jindy. “Distanční výuka je velmi náročná. Ta teta má v podstatě čtyři děti, někdo studuje základní školu, někdo střední, zvláštní, speciální. Takže v podstatě se musí učit se čtyřmi dětmi a s každým naprosto jinak,” popisuje.

Naštěstí mají v zařízení pevné připojení k internetu, takže online výuka může probíhat bez větších komplikací. Jedinou nevýhodou je, že každé dítě nemá vlastní notebook. “Pokud by bylo notebooku více nevadilo by to, protože když máte čtyři děti, které mají dva notebooky musí se tam nějak poskládat, což je někdy dost náročné,” dodává ředitelka FOD.

Nárůst týraných dětí

“Bohužel přibylo sexuální zneužívání dětí a fyzické týrání. Často se objevuje i psychické týrání a dostatečně často se objeví tzv. “bytové důvody”, ale většinou k těm bytovým důvodům, kdy děti nemají s rodiči kde bydlet, přibydou i další, které zjistíte až při pobytu toho dítěte u nás,” uvádí Kupková.

Také potvrdila, že při první vlně koronaviru bylo zjištěno více násilí v rodinách. “Teď si myslím, že se to stabilizovalo, že se ti lidé naučili se svými vlastními dětmi i žít, hrát si s nimi, bydlet s nimi pohromadě,” řekla.

Pokud ale někdy máme pocit, že v nějaké domácnosti dochází k týrání dětí, tak bychom neměli váhat a zavolat policii nebo příslušný úřad Oddělení péče o dítě. “Vždycky říkám, lepší je upozornit desetkrát zbytečně. Než jednou prostě neupozornit a to dítě třeba zemře. Protože dneska se to už neřeší tak razantně, že by rodiče měli hned ostudu, ale v podstatě se to řeší diskrétně a teprve pak se jedná,” doplnila ředitelka.

Zdroj článku a více informací najdete zde: https://www.frekvence1.cz/clanky/hana-kupkova-vzdycky-rikam-lepsi-je-upozornit-desetkrat-zbytecne-nez-jednou-proste-neupozornit-a-to-dite-treba-zemre.shtml

Dívka bránící se rukou