Hádky o děti nebo odmítání úkolů, rodiče během nouzového stavu volají častěji o pomoc

Datum publikace: 22. 01. 2021
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
Spory o děti, neshody kvůli výchově, výbuchy vzteku, nedostatečná komunikace, psychické obtíže u potomků, uvolněná morálka a hodiny navíc strávené na internetu a sociálních sítích mimo on-line výuku. To vše se řadí mezi problémy, které trápí rodiče během nouzového stavu, kdy je většina škol zavřených a děti jsou dlouhodobě doma. Matky a otcové pod tlakem se čím dál častěji obracejí na Rodičovskou linku, která od nového roku rozšířila svůj provoz. Jen loni požádaly linku o pomoc téměř dvě tisícovky rodičů.

Největší nárůst kontaktů byl podle Rodičovské linky právě loni v dubnu, v době prvního nouzového stavu. Na linku se obrátilo celkem 198 kontaktů, přitom ještě v únoru jich bylo 156. Ze začátku loňského roku řešili její odborníci hlavně problémy rodin po rozvodu a neschopnost partnerů domluvit se kvůli nouzovému stavu mezi sebou na výchově dětí. „Co se týká jarního lockdownu, tak častým tématem bylo předávání dětí mezi rodiči. Měli jsme zkušenost, že i tam, kde dříve v rodinách předávání dětí fungovalo dobře, se nyní rodič, který děti předává, bál oprávněně nákazy nebo to případně využil jako prostředek k manipulaci, záminku, aby dítě nepředal. Každý případ potřeboval individuální řešení a nebyl na to jednoznačný pohled a hned jasné řešení,“ vysvětlila vedoucí Rodičovské linky Kateřina Schmidová.

Na podzim, kdy děti byly už dlouhodobě bez přímého kontaktu se svými kamarády a spolužáky, Rodičovská linka pomáhala řešit hlavně psychické obtíže dětí a problémy uvnitř rodiny. „U dospívajících se začaly objevovat různé krize, například odmítání cokoliv dělat, zhroucení návyků či struktury dne, uzavřenost, úzkosti, deprese, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu. U mladších dětí odmítání školní práce, boje s rodiči,“ upřesnila Schmidová. Děti kvůli nedostatků kontaktů s kamarády a spolužáky tráví hlavně čas doma s rodiči, kteří ale na ně nemají tolik času, protože musejí pracovat. Vláda totiž opakovaně vyzývala firmy, aby lidé mohli být kvůli špatné epidemické situaci na takzvaném home officu. Tyhle změny se dohromady podle zkušeností Rodičovské linky podepisují právě i na vztazích v rodině.  „Děti jsou znejistěny, protože věci, na které byly zvyklé, z jejich života zmizely, jako byly  například i různé kroužky. On-line kontakt jim to nenahradí. Děti jsou v přetlaku, nemají dostatek prostoru pro ventilaci energie například v případě karantény. Nedostatek kontaktu s vrstevníky způsobuje podrážděnost a nespokojenost u dětí. Nehledě na to, že i rodiče bývají vyčerpaní z distanční výuky svých dětí a jsou z různých důvodů pod velkým tlakem,“ dodala Schmidová.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/koronavirus/3256328-hadky-o-deti-nebo-odmitani-ukolu-rodice-behem-nouzoveho-stavu-volaji

 

Související články:
Zoufalá žena sedí před počítačem a drží se za hlavu