Febrilní křeče: Minuty plné hrůzy

Datum publikace: 01. 08. 2016
Periodikum:
babyweb.cz
Když dítě zachvátí febrilní (horečnaté) křeče, i nejrozvážnější rodiče propadnou panice. Rozhodně se ale vyplatí neztrácet hlavu, a pokud se v takové situaci ocitnete poprvé, zajistit odbornou pomoc.

Dítě jako by ztuhlo, pak se začne třást, objeví se záškuby paží i nohou. Někdy může na pár sekund přestat dýchat, případně dýchá chrčivě a nahlas. Někdy ve tváři zbrunátní, až zmodrá. Oči má v sloup a může i ztratit vědomí. Jakmile ataka odezní, což se obvykle děje do pěti minut, dítě je vyčerpané, spavé, často i zmatené. Po tu dobu ho necháme odpočívat, jen kontrolujeme, zda pravidelně dýchá a záškuby se neopakují. Takto postupujeme v případě, když už víme, že trpí febrilními křečemi. Pokud něco takového zažijeme poprvé, voláme ihned první pomoc. 

U dětí mezi prvním a šestým rokem bývají tyto křeče vyvolané rychlým nárůstem tělesné teploty. V tomto věku je dětský mozek citlivý na náhlý „skok“ teploty, především proto, že je ještě nezralý. Křeče postihují tak 5 % dětské populace. Co ale může být jasným varováním, to jsou rodinné dispozice.

Při první atace febrilních křečí je potřeba zavolat první pomoc, aby lékař vyloučil nějakou neurologickou poruchu. Rodiče pak jsou poučeni, co v případě křečí dělat. Všechny, kteří se o dítě starají je potřeba na možnost těchto stavů upozornit a poučit je, co při nich dělat.

Křeče sice vypadají dramaticky, ale dospělý se musí pokusit zachovat chladnou hlavu a jednat s rozvahou: položit dítě na zem nebo na místo, kde nehrozí riziko pádu, odstranit všechny předměty, o něž by se mohlo poranit, mluvit na dítě klidně, dotýkat se ho, ale netřepat s ním, tím se křeče nezastaví, uvolnit dítěti oděv na krku, aby mohlo dýchat. Dítěti nedáváme do úst žádné předměty ani léky, aby si nepokousalo jazyk. Obrátíme ho na bok, do stabilizované polohy, abychom vyloučili riziko vdechnutí zvratků.

Celé znění článku najdete na: https://www.babyweb.cz/febrilni-krece-minuty-plne-hruzy.