FAQ pěstounské péče: Gay může být pěstounem

Datum publikace: 19. 03. 2012
Periodikum:
zena-in.cz
Díky reformě péče o děti, již připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, dojde k posílení pěstounské péče.

Budou moci být pěstouny lidé, kteří nežijí v heterosexuálním svazku? Ano, budou. Přečtěte si další otázky a odpovědi!

Chystaná reforma péče o děti, již připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, se neobejde bez posílení pěstounské péče. Právě pěstouni totiž sehrají zásadní roli při naplňování cílů reformy - aby už žádné děti nevyrůstaly v ústavech, nýbrž v láskyplném rodinném prostředí. Že zájem o pěstouny dramaticky vzroste, je jasné už dnes - a přejme si, aby ruku v ruce s tím rostla i jejich prestiž a úcta společnosti k práci, kterou dělají.
Kdo se vůbec dnes, za současné právní úpravy, může stát pěstounem, co proto musí udělat, jaké jsou podmínky? Nejčastěji žádané informace zájemců o pěstounskou péči jsme se pokusili shrnout do následujících otázek a odpovědí.

  • Co je pěstounská péče?

Pěstounská péče je jedna z forem náhradní rodinné péče, při níž stát přispívá na hmotné zabezpečení dítěte a také poskytuje přiměřenou odměnu těm, kteří se ho ujali. Do pěstounské péče jsou svěřovány děti, které sice mají biologickou rodinu, ale nemohou v ní momentálně z různých důvodů žít. Jejich rodičům zůstává rodičovská zodpovědnost, jsou nadále zákonnými zástupci dítěte. Pěstoun o dítě osobně pečuje a vychovává jej, právo zastupovat dítě a spravovat jeho záležitosti má však jen v běžných věcech. O pěstounské péči rozhoduje soud.

  • Jak se liší poručenství od „normální“ pěstounské péče?

Poručenství je jakýmsi vyšším stupněm pěstounské péče. Poručníka ustanovuje dítěti soud v případech, že jeho rodiče zemřeli, byli zbaveni rodičovské zodpovědnosti nebo jim byl postaven její výkon, případně nejsou způsobilí k právním úkonům. Poručník (na rozdíl od pěstouna) se rozhodnutím soudu stává zákonným zástupcem dítěte. Poručník může, ale také nemusí o dítě osobně pečovat; pokud o ně však pečuje, má nárok na stejné hmotné zabezpečení jako pěstoun.

  • Kdo se může stát pěstounem?

Obecně platí, že pěstounem se může stát fyzická osoba, která bude skýtat záruky, že její výchova bude dítěti ku prospěchu. Dítě může být svěřeno jednotlivci i do společné výchovy manželů, případně také jen jednomu z manželů - k tomu je ovšem nutný souhlas toho druhého.

  • Musím žít v heterosexuálním svazku, když si chci vzít dítě do pěstounské péče?

Zákon takovou podmínku nestanovuje, záleží na odborném posouzení. Rozhodující při výběru pěstouna pro dítě je zájem dítěte a také to, zda pěstoun skýtá záruku jeho řádné výchovy.

 

Celé znění článku najdete na https://zena-in.cz/clanek/faq-pestounske-pece-gay-muze-byt-pestounem

 

> další zprávy z médií