Experti vyzývají k rychlému přijetí novely o ochraně dětí

Datum publikace: 24. 03. 2021
Periodikum:
barrandov.tv
Devět desítek lékařů, psychologů, sociálních pracovníků a dalších expertů vyzvalo zákonodárce, aby urychleně projednali zákaz posílat malé děti do ústavů. Žádají o navýšení podpory pěstounům a posílení služeb pro rodiny. Výzvu pro poslance, senátory a členy vlády poskytla Asociace Dítě a rodina.

Sněmovna by v úterý odpoledne mohla pokračovat v projednávání novely o ochraně dětí. Poslanci do normy navrhli řadu změn. Mezi nimi je třeba zvýšení odměn pro pěstouny, navázání částek na minimální mzdu či nemožnost posílat malé děti do ústavů. Postarat by se o ně měly náhradní rodiny. Potřeba je posílení služeb pro ohrožené rodiny, uvádějí signatáři a signatářky. Upozorňují na to, že koronavirová epidemie situaci zhoršila.

"Služby pomáhající biologickým rodinám jsou za hranou svých kapacit a zároveň kvůli prohlubujícím se sociálním a ekonomickým problémům rychle přibývá dětí v ohrožení. Hrozí přeplnění ústavů a nárůst počtu případů týrání, zneužívání a zanedbávání. Je potřeba připravit rychlé kroky, které dětem znovu zvýší šance vyrůstat v bezpečných biologických nebo náhradních rodinách," stojí ve výzvě. Připojili se k ní třeba klinický psycholog Radek Ptáček, předsedkyně Profesního sdružení přechodných pěstounů Radka Švecová, ředitelka Střediska náhradní rodinné péče Věduna Bubleová, sociální pracovníci z různých center, zástupci Charity ČR, Slezské Diakonie či několika nadací a zdravotnických zařízení.

Celý článek najdete zde: https://www.barrandov.tv/rubriky/zpravy/domaci/experti-vyzyvaji-k-rychlemu-prijeti-novely-o-ochrane-deti_14206.html

Související články:
novela o ochraně dětí