Exotická kuchyně dětem neublíží

Datum publikace: 11. 07. 2012
Periodikum:
Pražský deník
Mnoho lidí v létě vyrazí do teplejších krajů za sluncem a mořem a s tím spojenými zážitky, mezi které patří i ochutnávání místních typických pokrmů.

U dospělých nehrozí při rozumném zkoušení nových a nezvyklých jídel téměř žádný problém. Ani u dětí nemusíme mít obavy, je jen třeba dbát určitých pravidel. Mezinárodní kuchyně mají nezřídka vhodnější složení stravy než běžná česká kuchyně. Problémy se vyskytují v opravdu vzdálených a ne často navštěvovaných oblastech, které mají svá specifika. Jiné suroviny, jiné koření, jiné nápoje, jiné technologické úpravy.

Základní hygienická pravidla

Mezi ně bezesporu patří pití pouze balené vody nebo alespoň vody převařené, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše a konzumovat pouze čerstvě připravené a tepelně upravené pokrmy. Lákavé druhy ovoce či zeleniny je lepší raději oloupat nebo je alespoň omýt vodou. Mezi potenciální rizika patří led, zmrzlina, nepasterizované mléko a studené pokrmy. Velice důležité je klást důraz na dostatečný pitný režim! Nejlepší je využít nejen obyčejnou vodu, ale také minerálky, čaje nebo iontové nápoje. Zvláště děti bychom měli na takovou změnu připravit a po dohodě s pediatrem jim posílit střevní mikroflóru probiotiky, prebiotiky či symbiotiky.

Co je dobré s dětmi ochutnat

"Při návštěvě arabských zemí rozhodně vyzkoušejte některou z luštěninových pochoutek – např. z cizrny. Nedostatečná konzumace luštěnin je u českých dětí velkým problémem, zkuste tedy na dovolené jejich pozitivní vztah k této velmi prospěšné složce stravy posílit," doporučuje nutriční terapeutka Hana Knížková z Poradenského centra Výživa dětí. Kdo si pro letní dovolenou oblíbil třeba Egypt, ví, že se arabská kuchyně vyznačuje zejména různorodostí použité zeleniny. Typickým pokrmem jsou v Arábii i zeleninové karbanátky, tzv. falafel. Ideálním doplněním tohoto pokrmu je jogurt. Obvyklou úpravou masa je kebab z jehněčího nebo drůbežího masa.

V Turecku se kořeněné maso nejčastěji rožní, podává se v pita chlebu se zeleninou, v jiných arabských zemích je základem maso mleté.

Italská kuchyně neznamená zdaleka jen pizzu a těstoviny, ale také pokrmy z ryb a masa nebo výtečná rizota. Při přípravě jídla se používá široká škála bylinek, častá je bazalka, šalvěj, máta, majoránka, oregano a další. Nejoblíbenějším masem je telecí, většinou grilované, pečené či dušené. Častou součástí jídelníčku jsou kuřata, na jejichž zpracování existuje řada receptů, např. s použitím vína, rajčat, paprik atd. Zeleninu je možné jíst syrovou, dušenou či zapečenou jako přílohu. "V Itálii si s dětmi do sytosti vychutnejte především ryby, které obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin, důležitých pro zdravý růst a vývoj dětí. Italové vaří ryby a všechny ostatní mořské plody znamenitě, máte tedy velkou šanci, že si je zde oblíbí i děti, které doma ryby nejedí," navrhuje Hana Knížková.

Důležitou součást řecké kuchyně tvoří zeleninové saláty, maso a olivový olej. Známý je také ovčí sýr feta. Tučný řecký jogurt se používá kromě jiného jako základ pro tzatziky (okurkový salát s česnekem, jogurtem, koprem a mátou), dalším známým salátem je choriatiky (u nás řecký), což je směs okurek, paprik, cibule, oliv, rajčat s již zmíněným sýrem feta a zálivkou z olivového oleje a vinného octa. Setkat se můžeme také s révovými listy plněnými rýží, milovníci masa si určitě dopřejí souvlaki (špíz z různých druhů masa). Známou specialitou je moussaka (vrstvy mletého masa, lilku a brambor, zalité bešamelem a zapečené). Řecká a středomořská strava je obecně považována za jednu z nejzdravějších. "V řecké kuchyni bychom si však měli dát pozor na velmi sladké moučníky, kterým děti odolají jen těžko. Raději je požádejme, aby se s námi rozdělily, nebo jim jako variantu nabídněme lehkou ovocnou zmrzlinu či ovoce," vybízí nutriční terapeutka. Když se řekne Francie, většina lidí si přestaví gastronomické pochoutky. Základ této kuchyně tvoří nejrůznější druhy sýrů, hojné využití zeleniny, dokonale sestavená jídla z ryb, drůbeže a zvěřiny. Mezi nejznámější speciality patří foiegras (husí játra), hlemýždi na másle s česnekem, coq au vin (kohout na víně) nebo kaštanová nádivka a mnoho dalších. Neodmyslitelnou součástí francouzské kuchyně jsou také bagety, které se servírují téměř ke každému jídlu. My sice nejsme zvyklí zajídat hlavní jídlo pečivem, bagetu však můžeme podávat třeba k salátu nebo může bohatě naplněná správně vybranými ingrediencemi posloužit dětem jako zdravá a chutná školní svačina.

Jídla světové kuchyně jsou často pro našince nezvyklá, to by ale nemělo být důvodem k jejich odmítání. K poznávání cizích zemí tamní jídlo zcela jistě patří, užijte si proto dovolenou včetně těchto lákadel. Dodržíte­li základní hygienická pravidla, nehrozí vám ani vašim dětem žádná zvýšená rizika.

Celé znění zprávy naleznete na: https://prazsky.denik.cz/

> další zprávy z médií