Dyslexie - Jak pomoci vlastnímu dítěti?

Datum publikace: 05. 09. 2012
Periodikum:
toplekar.cz
U některých dyslektiků se podaří porucha odstranit, jiní si jí nesou do dospělosti.

Právě rodičovská péče ale může výrazně přispět k tomu, aby se jedinec s poruchou zdárně vyrovnal.

Co je dyslexie a proč nás trápí?

Dyslexie patří do skupiny specificky vývojových poruch učení projevující se obtížemi při čtení. V současnosti je vůbec nejčastější poruchou, s kterou se psychologicko-pedagogické poradny setkávají. Přestože dyslexie je s největší pravděpodobností způsobená poškozením mozku a následnou nedostatečnou souhrou mezi fungování obou hemisfér, nedotýká se nijak inteligence, naopak dyslektici můžou být, a někteří jsou, nadprůměrně inteligentní. Jejich porucha jim ale způsobuje řadu problémů při učení.

Dyslektické dítě obvykle začíná později mluvit, má problémy s vyjadřováním a neumí vytleskat slovo po slabikách. Dyslexie je ale běžně diagnostikována až v případě, že jsou u dítěte znatelné problémy s rozeznáním jednotlivých písmen, s jejich poskládáním do slov a různé druhy obtíží se čtením. Předně se musí vyloučit, že se nejedná o jinou poruchu, například oční vadu. Psycholog obvykle podrobně popíše všechny pozorované jevy související s poruchou a zhodnotí stupeň jejich závažnosti.

Ve školní výuce upravuje přístup k dyslektikům Směrnice k integraci jedinců se specifickými vzdělávacími potřebami a Metodický pokyn pro práci s jedinci s poruchami učení a chování. Žákům je poskytnut například delší čas na zpracování úkolů, umožněno používání speciálních pomůcek nebo částečně zredukováno učivo.

Celé znění článku najdete na: https://web.archive.org/web/20120313012854/http://www.toplekar.cz/archiv-clanku/dyslexie-jak-pomoct-vlastnimu-diteti.html.

> další zprávy z médií