Duševní onemocnění se dětem nevyhýbají. Pomoc ale často přichází se zpožděním

Datum publikace: 03. 08. 2018
Periodikum:
ceskaskola.cz
Přesto, že se o duševních onemocněních mluví zejména v souvislosti s dospělými osobami, týkají se i dětí a dospívajících. K návštěvě odborníka se však rodiče často odhodlají až po několika letech, kdy projevy mohou nabýt mnohem závažnějšího charakteru, a léčba tedy nemusí být tolik účinná.

"Nejen rodiče, ale i další rodinní příslušníci, často považují duševní onemocnění za něco, co jejich dětí samozřejmě nemůže týkat a návštěvu odborného lékaře tak odkládají, či přímo odmítají," popisuje problematickou situaci MUDr. Michal Goetz, Ph.D. z Fakultní nemocnice v Motole. Psychickému zdraví a s ním spojeným poruchám se minulý týden věnoval světový kongres dětských psychiatrů a spolupracujících odborností International Association for Child and Adolescent Psychiatry and Allied Professions (IACAPAP). 

Goetz dodává: "S kolegy jsme se shodli, že je potřeba klást větší důraz na osvětu a destigmatizaci pedopsychiatrie. Zhruba 13 procent dětí od 8 do 15 let trpí duševním onemocněním, které zasahuje jejich každodenní život a od prvních příznaků trvá průměrně osm let, než dojde k vyhledání odborné pomoci, což má k ideálnímu stavu samozřejmě daleko." Příčiny těchto onemocnění jsou různorodé, například traumatické zážitky v raném dětství nebo šikanu, které je vystaveno až 30 procent dětí. V současné době lze sledovat i narůstající trend sebepoškozování a sebevražedného chování mezi dospívajícími. Čím dříve je zahájena adekvátní péče, tím mírnější bude i průběh samotného onemocnění, což je díky českému systému péče problematické. 

Celý článek najdete zde: http://www.ceskaskola.cz/2018/08/psychiatr-michal-goetz-zhruba-13.html

další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem