- Domů
- O čem se mluví
- Domácí násilí - Jaký vliv má na děti?
Domácí násilí - Jaký vliv má na děti?
Datum publikace: 05. 06. 2013
Periodikum:
toplekar.cz
Být svědkem domácího násilí je traumatizující pro každého, když se ale v této roli ocitne dítě, je to zkušenost, která ho změní na celý zbytek života.
Někdy se partneři tak soustředí na vzájemné antipatie, že zcela zapomínají na děti, které hádkám i projevům násilí musí chtě nechtě přihlížet. Jaké vlastně zanechává domácí násilí následky na dětech?
Děti jsou neohroženější skupinou v kontextu domácího násilí
Až 90 % dětí, které vyrůstají v rodinách s domácím násilím, se stává i jeho svědky. Tyto děti jsou jím poznamenány vždy, i když třeba zrovna spí nebo jsou ve vedlejším pokoji. Samozřejmě, že celkový dopad na jejich zdraví ovlivňuje hned několik faktorů – věk a pohlaví dítěte, míra násilí, reakce okolí, frekvence útoků a výchova. Následky ale můžou být srovnatelné jako v situaci, kdyby děti byly samy obětí týrání.
Vliv domácího násilí na psychiku dítěte
Dítě je zranitelnější než dospělý ve stejné situaci, protože je do velké míry závislé na svých rodičích a má jen omezené možnosti řešení situace. Dítě se proto obvykle cítí bezradné, zahanbené a vystrašené, může dokonce pociťovat vinu za vzniklou situaci.
Předně se dítě musí potýkat s psychickou újmou, která se může odrážet ve větším sklonu k depresi, úzkosti, nízkému sebevědomí, poruchám pozornosti, které často vedou ke špatným výsledkům ve škole.
Trauma se ale skrývá i za psychosomatickými projevy jako nespavost, bolest břicha a hlavy nebo zvýšenou nemocností. U některých dětí se může objevovat i regrese, návrat do předchozích, překonaných vývojových období, která se projevuje například nočním pomočováním nebo řečovými vadami.
Celé znění článku najdete na: https://web.archive.org/web/20160515222528/http://www.toplekar.cz/archiv-clanku/domaci-nasili-jaky-vliv-ma-na-deti.html.