Domácí násilí: I vaše dítě může být v nebezpečí

Datum publikace: 10. 02. 2014
Periodikum:
denik.cz
Téma násilí na dětech je jistě jedno z nejbolestnějších a raději si ho ani nechceme představovat. Pravdou je, že nějakou formu násilí u nás prožívá 40 tisíc dětí ročně.

Několik desítek jich je uneseno do zahraničí. 50 dětí ročně následkem týrání a špatného zacházení zemře.

Děti se mohou s násilím setkat prakticky všude, ať už je to ve škole, na ulici nebo doma. Násilí na dětech tak můžeme rozdělit do třech kategorií: syndrom zneužívaného a zanedbávaného dítěte, děti v roli svědků rodičovského nebo partnerského násilí a agresivní chování dětí k dětem (šikana).

Kdo je násilník

Kdo se násilí na dětech dopouští? Většinou to jsou lidé, které dítě dobře zná, tedy rodiče, příbuzní, kamarádi ze školy nebo vychovatelé. Samozřejmě nelze podcenit ani nebezpečí hrozící od cizích nebo skoro cizích lidí. K vážným útokům také dochází od osob, které dítě zná od vidění (soused, známý rodičů). Někdy si pachatel svůj čin připravuje, a tak s dítětem postupně navazuje kontakt a získává si jeho důvěru.

Děti jsou ohroženy několika typy násilí. Kategorie tělesného týrání v sobě ukrývá jakékoliv formy násilí na fyzické úrovni, tedy především tělesné tresty. Pohlavní zneužívání nepatřičně vystavuje dítě pohlavnímu kontaktu či sexuálnímu chování. Zneužívání lze rozdělit na bezdotykové a dotykové. Bezdotykové zneužívání například zahrnuje setkání s exhibicionisty a účast na sexuálních aktivitách, kde nedochází k žádnému tělesnému kontaktu. Kontaktní zneužívání je takové, kde dochází k pohlavnímu kontaktu, včetně laskání prsou a pohlavních orgánů, pohlavnímu styku, orálnímu nebo análnímu pohlavnímu styku. Terminologie násilí na dětech také rozlišuje psychické týrání, zanedbávání jako nedostatek péče a také již zmíněnou šikanu.

Co dělat pro bezpečí dítěte

Děti v předškolním věku: Ujistěte se, že vaše děti znají vaše jméno a příjmení, adresu a telefonní číslo (nutno trénovat). Učte děti, že policisté a hasiči jsou přátelé. Hrajte hru „Co, když…" a vytvořte vhodné odpovědi pro rozdílné situace, například co dělat, když se ztratí v obchodním domě. Naučte dítě vytočit 112, jakmile je dostatečně zodpovědné a může chápat, k čemu toto číslo slouží. Zajistěte si otisky prstů a vzorky DNA (stačí nehty či vlasy), mějte jeho aktuální fotku. Nikdy nenechávejte dítě samotné v autě.

Teenager: Zvažte umístění GPS do mobilu dítěte nebo pořízení vyhledávacího náramku. Vybudujte si s dětmi tzv. závazek důvěry – aby chápaly, ze můžou zavolat kdekoliv a kdykoliv a vy přijedete bez jediné otázky. Mluvte s nimi otevřeně a aktivně naslouchejte, včetně takových témat jako je sex nebo i znásilnění. Naučte je říkat "ne". Měli byste vždy vědět kam a s kým jdou vaše děti a domluvit se na čase, kdy se vrací – nikoliv se domlouvat po telefonu.

Celé znění článku včetně videa najdete na: https://www.denik.cz/z_domova/domaci-nasili-i-vase-dite-muze-byt-v-nebezpeci-20140207.html.

> další zprávy z médií