- Domů
- O čem se mluví
- Domácí mazlíčci: Kočka, přenašeč toxoplazmózy
Domácí mazlíčci: Kočka, přenašeč toxoplazmózy
Datum publikace: 05. 04. 2013
Periodikum:
toplekar.cz
Kromě obecných nebezpečí, jako je alergie, škrkavky nebo vzteklina, se při chovu koček setkáte i s dalšími riziky.
Tyto kočkovité šelmy jsou totiž přenašeči toxoplazmózy a bakterií.
Toxoplasma gondii
Toxoplazmóza je onemocnění vyvolané prvokem toxoplasma gondii. Konečným hostitelem tohoto parazita jsou výlučně kočkovité šelmy, v jejichž střevě se prvok rozmnožuje a vytváří takzvané oocysty – zárodky parazita. Ty jsou pak spolu s trusem vylučovány a dostávají se do těla mezihostitele. V něm pak probíhá nepohlavní zrání parazita.
Mezihostitelem jsou nejčastěji hlodavci, kteří jsou potravou koček. Ve chvíli, kdy kočka pozře hlodavce nakaženého toxoplasmosou, může parazit dozrát pohlavně a začít se rozmnožovat. Mezihostitelem ale může být kterýkoli teplokrevný živočich včetně člověka.
Kočky se nejčastěji infikují už jako koťata. Krátce po nákaze pak vylučují velké množství oocyst, později už spíše v menší míře. Rizikem pro člověka je hlavně kontakt s kočičími výkaly. Oocysty se často nacházejí také v kontaminované zemině. Proto je potřeba zakrývat dětská pískoviště a dávat pozor, aby děti nejedly hlínu nebo písek.
„Infekce dospělého člověka je většinou bez příznaků, ale může být provázena zvýšenou teplotou a zvětšením mízních uzlin,“ uvádí mikrobioložka Klára Labská ze Státního zdravotního ústavu.
Celé znění článku již bohužel není dostupné.