Domácí mazlíčci: Kočka, přenašeč toxoplazmózy

Datum publikace: 05. 04. 2013
Periodikum
toplekar.cz
Kromě obecných nebezpečí, jako je alergie, škrkavky nebo vzteklina, se při chovu koček setkáte i s dalšími riziky.

Tyto kočkovité šelmy jsou totiž přenašeči toxoplazmózy a bakterií.

Toxoplasma gondii

Toxoplazmóza je onemocnění vyvolané prvokem toxoplasma gondii. Konečným hostitelem tohoto parazita jsou výlučně kočkovité šelmy, v jejichž střevě se prvok rozmnožuje a vytváří takzvané oocysty – zárodky parazita. Ty jsou pak spolu s trusem vylučovány a dostávají se do těla mezihostitele. V něm pak probíhá nepohlavní zrání parazita.

Mezihostitelem jsou nejčastěji hlodavci, kteří jsou potravou koček. Ve chvíli, kdy kočka pozře hlodavce nakaženého toxoplasmosou, může parazit dozrát pohlavně a začít se rozmnožovat. Mezihostitelem ale může být kterýkoli teplokrevný živočich včetně člověka.

Kočky se nejčastěji infikují už jako koťata. Krátce po nákaze pak vylučují velké množství oocyst, později už spíše v menší míře. Rizikem pro člověka je hlavně kontakt s kočičími výkaly. Oocysty se často nacházejí také v kontaminované zemině. Proto je potřeba zakrývat dětská pískoviště a dávat pozor, aby děti nejedly hlínu nebo písek.

„Infekce dospělého člověka je většinou bez příznaků, ale může být provázena zvýšenou teplotou a zvětšením mízních uzlin,“ uvádí mikrobioložka Klára Labská ze Státního zdravotního ústavu.

Celé znění článku již bohužel není dostupné.

> další zprávy z médií