Do roku 2024 v Česku žádné dítě do tří let v ústavu? Změnu prosazují poslanci pěti stran

Datum publikace: 31. 05. 2021
Periodikum:
rozhlas.cz
Všechny děti do tří let by mohly od roku 2024 žít v rodinách místo v ústavech. Poslanci z pěti sněmovních stran se takovou změnu snaží prosadit jako pozměňovací návrh k novele o sociálně-právní ochraně dětí. Návrh počítá s postupným přesunem dětí z ústavů. V první fázi by se od roku 2023 měly do rodin dostat všechny děti do jednoho roku.

"První syn, který k nám přišel, měl dva a půl roku. Druhý měl dokonce čtyři roky. Ústavní deprivace spočívala v tom, že děti byly vůči nám velmi nedůvěřivé. Ty děti nejsou například schopny se zaměřit na jednu podstatnou důležitost nebo se třeba učit od druhých. Nebylo vůbec jednoduché je těmito schopnostmi vybavit,“ popisuje Radiožurnálu adoptivní i pěstounská maminka Miloslava Striová, která po vychování dětí pomáhá dalším pěstounským rodinám v takzvané doprovázející organizaci.

Poslankyně Olga Richterová z Pirátské strany, která s kolegy navrhuje děti do tří let z ústavní péče vyloučit, popisuje i další navržené změny. „Máme soubor návrhů, kde jeden z klíčových návrhů je navázání odměny pěstounům na minimální mzdu tak, aby se pravidelně valorizovala. Ruku v ruce s tím jde i kvalitní podpora. Třetím aspektem je to, že pokud řešíme toto, tak můžeme dořešit také maximálně 250 dětí do tří let věku,“ uvádí Richterová.

Podle předsedkyně vládního Výboru pro práva dítěte Kláry Laurenčíkové je umisťování nejmenších dětí do ústavní péče v evropském srovnání už téměř raritou. „My bychom tímto následovali většinu evropských zemí, kde takováto hranice je zákonem dávno stanovena. Například na Slovensku od roku 2006 není možné umisťovat do ústavních zařízení děti mladších šesti let. Jsme opravdu jedna z posledních zemí z celé Evropy, kde ještě stále malá miminka mohou vyrůstat v ústavní péči,“ vyjadřuje se Laurenčíková.

Dodává, že Česko k zajištění rodinné péče pro nejmenší děti loni vyzval i Evropský výbor pro sociální práva. Sněmovní sociální výbor ale pozměňovací návrh sněmovně schválit nedoporučil.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/ustavni-pece-pro-deti-do-3-let_2105300630_kuc

dítě na písku