Dětské úrazy mléčných a trvalých zubů. Jak správně postupovat?

Datum publikace: 07. 07. 2014
Periodikum:
doktorka.cz
V letním období hrozí dětem zvýšené riziko úrazů, včetně poranění zubů.

Zatímco u malých dětí bývá častou příčinou pád na bradu z prolézačky či skluzavky, u starších jde obvykle o sportovní úrazy na kole, skateboardu nebo kolečkových bruslích, výjimkou nejsou ani úrazy zubů způsobené tenisovou raketou. Obecně jsou u dětského chrupu častá zranění spojená s koupáním v bazénu.

Rodiče si ale mnohdy nevědí rady s tím, jak správně postupovat při zranění dočasných zubů a jak při úrazech trvalého chrupu. Víte například, že vyražený dočasný zub se nesmí vracet do zubního lůžka, přičemž u vyražených stálých zubů je to přesně naopak?    

„Děti si při úrazech nejčastěji poškodí přední zuby, a to hlavně řezáky, především jedničky. Obvykle v důsledku nárazu nebo při prudkém skousnutí. Obecně platí, že rodiče by měli hned zastavit případné krvácení přitlačením čistého kapesníku na ránu, eventuálně také uschovat úlomky zubů či celý zub a navštívit zubaře," říká stomatoložka Kristýna Krejsová z pražského Zubního centra Ořechovka.

Poranění vyvíjejících se zubů je nebezpečné v tom, že může ovlivnit jejich další růst a vývoj. Zubní kontrola je potřebná i proto, že nemusí jít výhradně o problém se zuby. „V případě zranění zubů by měl stomatolog vždy zjišťovat, zda nedošlo i k jinému poranění hlavy, čelistí či jazyka. A samozřejmě také vyloučit variantu týrání dítěte," doplňuje vedoucí lékař Zubního centra Ořechovka Robert Vondruška.

Poranění dočasného chrupu nemusí být banalita

Odborníci rodiče nabádají, aby zranění dětského chrupu, včetně mléčných zubů, nepodceňovali. Připomínají, že dočasné zuby ovlivňují vývoj čelistí a postavení stálých zubů. „Trauma dočasných zubů se snadno přenáší na stálý chrup a může způsobit trvalé a nápadné deformity," upozorňuje zubní lékař Vondruška. Na rozdíl od trvalého chrupu nejsou u mléčných zubů tak časté zlomeniny. „U malých dětí je typické spíše posunutí (dislokace) zubu, což je zřejmě dáno pružností kosti jejich čelisti," pokračuje stomatolog. Pokud je dočasný zub ze svého lůžka posunutý výrazně, zubař by ho měl vytáhnout. 

Celé znění článku najdete na: https://doktorka.cz/rodina-a-deti/detske-urazy-mlecnych-a-trvalych-zubu-jak-spravne-postupovat

> další zprávy z médií