Dětské dluhy stát vymáhat nebude, do 13 let je zodpovědný rodič

Datum publikace: 05. 03. 2021
Periodikum:
seznamzpravy.cz
Vymáhání peněžitých dluhů dětí bude podle vládní novely občanského zákoníku možné jen do výše jmění nezletilého ke dni, kdy nabyl plnou svéprávnost. Obdobně se ohraničí také vymáhání smluvních pokut.

 

Navrhované omezení vzniku a vymáhání dluhů dětí v pátek schválila Sněmovna. Předlohu, pro niž hlasovalo všech 101 přítomných poslanců, nyní dostane k posouzení Senát. Cílem úprav je předcházet tomu, aby děti vstupovaly do dospělosti s dluhy. Nová pravidla pro dětské dluhy se budou podle schválených úprav vztahovat na lidi do 21 let věku čili na širší okruh, než předpokládal původní návrh. Omezení se měla podle vládní verze přechodných ustanovení týkat zpětně všech do 18 let věku. Zejména veřejné instituce, jako jsou radnice a dopravní podniky, budou moci díky schválené úpravě Marka Výborného (KDU-ČSL) a Jana Farského (STAN) odpouštět staré dětské dluhy bez obav z porušení povinností spojených se správou majetku. „Zastavujeme dvacetiletou praxi dětských dluhů, dětských exekucí,“ řekl k předloze Patrik Nacher (ANO). Podle pirátského poslance Lukáše Koláříka jde o změnu „černé etapy“. „Že dítě může být dlužníkem, je absurdní nesmysl,“ uvedla Alena Gajdůšková (ČSSD).

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/detske-dluhy-stat-vymahat-nebude-do-13-let-je-zodpovedny-rodic-145759#utm_content=ribbonnews&utm_term=d%C4%9Bti&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

Související články:
Dívka se dívá do počítače