Dětská klinika začala používat biologickou léčbu, je šetrnější

Datum publikace: 23. 04. 2013
Periodikum:
zdravi.euro.cz
Dětská klinika ústecké Masarykovy nemocnice zahájila biologickou léčbu u některých pacientů s vážnými onemocněními zažívacího traktu.

Je šetrnější než standardní léčebné postupy, například léčba kortikoidy. Novinářům to dnes řekli lékaři Masarykovy nemocnice. Biologickou léčbu u dětských pacientů zatím provádějí především fakultní nemocnice.

Biologická léčba využívá obranyschopnosti organismu k boji proti rakovině či některým autoimunitním chorobám díky tomu, že jsou lépe známé struktury a pochody na povrchu i uvnitř buňky. Na ústecké dětské klinice bude určena pacientům s takzvanými nespecifickými střevními záněty.

"Je to takzvaná ulcerózní kolitida, čili vředový zánět tračníku, který postihuje tlusté střevo, a potom takzvaná Crohnova choroba, což je také zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které může v úsecích postihnout jakoukoli část trávicího traktu," popsal lékař dětské kliniky Masarykovy nemocnice Lubomír Zahradníček. Biologickou léčbu tu podstoupí pacienti s tak těžkým průběhem onemocnění, že nereagují na běžnou léčbu, například kortikoidy.

Celé znění zprávy najdete na: https://zdravi.euro.cz/denni-zpravy/profesni-aktuality/detska-klinika-zacala-pouzivat-biologickou-lecbu-je-setrnejsi-470071.

> další zprávy z médií