Děti a zbraně: dobrý nápad?

Datum publikace: 16. 10. 2013
Periodikum:
babyweb.cz
To, že je naše kultura plná násilných videoher, televizních programů a obrazů skutečných válek, nás zase až tak nepřekvapuje.

Vůči prezentovanému násilí se my dospělí stáváme téměř imunní. Přesto když naše dítě předstírá, že právě někoho zabilo, znervózníme. Žádná studie zatím nepotvrdila, že by hra na vojáky mohla předpovídat násilné chování v budoucnosti. I tak před námi stojí jeden problém – kdy začne dítě chápat, že to, co vidí v televizi, není skutečné?

Fikce nebo realita?

Teorie kognitivní psychologie říká, že děti do šesti let nejsou plně schopné vnímat rozdíl mezi tím, co je hra a co je skutečnost. Oproti této teorii se staví některé moderní výzkumy, které podotýkají, že tento rozdíl dokážou vnímat již tříleté děti. V každém případě schopnost takovéto distinkce je značně individuálním procesem.

Obecně ale malé děti věří, že to, co se odehrává například v televizi, je skutečné. U dvouletých, ale i u pětiletých dětí bylo pozorováno, že když se na obrazovce objevila jejich oblíbená postava, snažili se jí dotknout.

Je pravdou, že televize a počítače nabízejí svět, kde je možné úplně všechno. Skvělým příkladem jsou počítačové hry. V akčních střílečkách má každá z postav několik životů, a když se na obrazovce objeví „game over", nic nám nebrání začít hrát znovu. Tyto hry psychologové doporučují až pro děti od dvanácti let. Rozumnou alternativou jsou hry strategické, například ty, které simulují život na venkově. Tyto hry děti učí, že nejdříve si musí na své hospodářství „vydělat“, nejsou tedy tak odtržené od skutečného života.

 

Celé znění článku najdete na: https://www.babyweb.cz/deti-zbrane-dobry-napad.

 

> další zprávy z médií