- Domů
- O čem se mluví
- Děti zabijáci
Děti zabijáci
Datum publikace: 10. 03. 2017
Periodikum:
Téma
Je jim pět, osm, čtrnáct nebo sedmnáct. Věk nehraje roli. I tak jsou verbováni, unášeni, biti, znásilňováni nebo trénováni na boj v první linii. Nebo na to, aby se z nich staly sebevražedné bomby. Cestu boje si tyto děti většinou samy dobrovolně nevolí. Prostě se jen narodily do země, kde zuří občanská válka...
Mají tyto děti nějakou jinou šanci? A umí vůbec rozlišovat mezi dobrem a zlem? Závažnou problematikou se komplexněji a ve vícero článcích zabývá časopis Téma.
Podle Dětského fondu OSN (UNICEF) se děti do 15 let momentálně po celém světě účastní 25 konfliktů. Koneckonců - nejde o nic nového. I v 1. světové válce bojovalo mnoho malých chlapců, nejmladším byl prý osmiletý sirotek Momčilo Gavrić v srbské armádě. Na konci 2. světové války posílali Němci na frontu děti z mládežnické organizace Hitlerjugend, školáci bojovali i v Rudé armádě a Japonci posazovali teenagery coby piloty kamikaze do sebevražedných letadel.
Stovky tisíc bojovníčků
"Když se můj bratr pokusil o útěk, tak ho ubili pangou (nástroj podobný mačetě, pozn. red.)," říká Jacob ze severní Ugandy v dokumentu Kony 2012. Při vzpomínkách na mrtvého bratra se rozpláče: "Je lepší, když nás zabijete, protože se nám už stejně žít nechce. Nikdo se o nás nestará, nevíme, co dělat. Tak jaká je naše budoucnost?"
Jacob je bývalý dětský voják povstalecké skupiny Armáda božího odporu (LRA) ze severní Ugandy. Rebelů, kteří nesouhlasili s vládou, a tak začali drancovat vesnice, mučit a mrzačit civilisty, znásilňovat ženy. A unášet děti. Ty pak násilím donutili bojovat za povstalecké cíle. Podle odhadů šlo až o 66 tisíc dětí. Po únosu byly bity, po vojenském výcviku musely na důkaz oddanosti jako závěrečnou zkoušku před přijetím mezi ostatní bojovníky zastřelit jednoho ze zajatců nebo slabšího jedince z vlastní skupiny. Mnohdy byly dotlačeny k zabití vlastních rodičů či příbuzných. A objevily se i případy, kdy byly donuceny k rozřezání či pojídání jejich těl.
Celé znění článku najdete v tištěném týdeníku Téma: http://www.etema.cz/
Související články na portálu Šance Dětem: