Děti z dětských domovů a jejich hostitelské rodiny se opět mohou začít setkávat

Datum publikace: 30. 05. 2021
Periodikum:
sever.rozhlas.cz
Uvolnění protiepidemických opatření umožnilo dětem z dětských domovů znovu začít jezdit za svými hostitelskými rodinami. Ty dětem z domovů věnují svůj čas a pocit, že někam patří.

V době špatné epidemické situace měly domovy jako ústavní zařízení často zpřísněný režim, občas musely být i v karanténě a na návštěvy se děti dostaly jen málokdy.

„To je Barča. Začala si mě brát, když jí bylo asi 18, nebo 19. To je její mamka, tohle její dítě. Jezdím k nim tak 7 let – je to taková moje náhradní rodina, jinou nemám,“ ukazuje 18letá Anička z Dětského domova v Krásné Lípě na fotky na zdi, kde je vyfocená se svou hostitelskou rodinou.

Anička se mohla po dlouhé době za svou hostitelskou rodinou rozjet do Prahy. Epidemie koronaviru totiž překazila jejich setkávání.

„Rok jsem je neviděla,“ konstatuje Anička. „Teď jsi tam byla, nadšená jsi přijela,“ dodává ředitelka domova Sofie Wernerová Dimitrovová. Ta institut takzvané hostitelské rodiny plně podporuje. Z 24 dětí v jejím zařízení jich má 8 hostitelskou rodinu. „Hostitelská péče může nabídnout jenom svůj čas, svou aktivitu. Tohle je jen o tom, zažít to hezké – ať má to dítě hezké zážitky a vzpomínky,“ vysvětluje.

Celý článek najdete zde: https://sever.rozhlas.cz/deti-z-detskych-domovu-a-jejich-hostitelske-rodiny-se-opet-mohou-zacit-setkavat-8500215

obejmutí