Děti ve školce od tří let? Podle studie se v dospělosti lépe uplatní na trhu práce

Datum publikace: 26. 08. 2021
Periodikum:
zena.aktualne.cz
Děti, které nastoupí do školky ve třech letech, mají větší šanci na lepší vzdělání i zaměstnání než děti, jež jsou doma o rok déle. Týká se to především dětí, jejichž matky mají nižší vzdělání. Uvádí to studie think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR.

Autoři studie sledovali děti, které nastoupily po reformě rodičovského příspěvku z roku 1995 do mateřské školy až po čtvrtých narozeninách. "Podněty a sociální dovednosti, které tříleté dítě získává v mateřské škole, je těžké v prostředí domova nahradit, a to zejména u dětí se socio-ekonomicky slabším rodinným zázemím," uvedla jedna z autorek studie Klára Kalíšková. Podle ní se výsledky shodují s většinou podobných zahraničních výzkumů.

Děti, o které matky celodenně pečovaly do čtyř let, vykazují ve srovnání s dětmi, které nastoupily do školky o rok dříve, o čtyři procentní body vyšší pravděpodobnost, že ve věku 21 až 22 let nestudují ani nepracují. Pravděpodobnost, že studují vysokou školu, je u nich pak o šest procentních bodů nižší. "V případě dětí matek bez maturity, které ve věku 21 až 22 let žijí s matkou ve společné domácnosti, je pravděpodobnost, že nestudují ani nepracují, dokonce vyšší o více než devět procentních bodů. Pravděpodobnost nástupu těchto dětí na vysokou školu je nižší o dvanáct procentních bodů," sdělila hlavní autorka studie Alena Bičáková z Národohospodářského ústavu AV ČR.

Celý článek najdete zde: https://zena.aktualne.cz/deti/studie-skolka-od-tri-let-zvysuje-sanci-na-lepsi-vzdelani-i-z/r~6dbd5f3c058c11eca7d80cc47ab5f122/

Související články:
Dítě si hraje s učitelkou