Děti vám to řeknou. O hře a stereotypech pohledem jich samotných

Datum publikace: 30. 06. 2021
Periodikum:
heroine.cz
Bájný řecký hrdina Achilles byl prý jako dítě ukrýván mezi děvčaty, aby ho jeho matka nemusela poslat do války. Mazaný Oddyseus před děti rozhodil tretky a mezi šperky pohodil i meč. Chopil se ho jen Achilles. Dnes by se tahle historka už neodehrála, o meč by se malý hrdina zřejmě přetahoval s několika malými hrdinkami. Ve vnímání genderově stereotypních hraček jsme se posunuli, ale že dětská hra v praxi není neutrální, vídáme u svých dětí na vlastní oči. Kdo dnes sahá po meči, a kdo po panence? Zeptali jsme se dětí samotných.

Jak si děti hrají? Tak, jak se jim líbí, řekneme si zřejmě. Rodiče na požádání vysypou z rukávu, jestli jejich potomek preferuje Tlapkovou patrolu před Pokémony, a učitelky a učitelé z mateřských školek mají dobře odpozorované, u kterých hraček se stojí fronta a které leží ladem. Můžeme se snažit vypátrat, čím jsou dětské preference podmíněné (a jistě je to z části zdokumentované a popsané, jako preference hraček připomínajících lidská nebo zvířecí mláďata), ale většinou se dětskýma očima už podívat neumíme. Jen cítíme, že dětem na výběru záleží. 

Jak píše dětská psycholožka Lucie Kotková, „dítě prostřednictvím hry poznává svět i sebe sama“. Hrou se rozvíjí dětský mozek, připravuje se na proces učení, a zároveň dítě ve hře zpracovává, co už o světě zjistilo. Jeho okolí do něj denně vkládá desítky informací na vědomé i nevědomé úrovni a hrou si dítě tyhle nové poznatky může ohmatat a začlenit. Starší děti už mohou skrze hračky rozehrávat fantazijní situace a příběhy a trénovat sociální kompetence a empatii.

Celý článek najdete zde: https://www.heroine.cz/rodina-a-vychova/5188-deti-vam-to-reknou-o-hre-a-stereotypech-pohledem-jich-samotnych

hračky