Děti v pandemii přibraly i patnáct kilo nad normál, upozorňuje primář

Datum publikace: 09. 06. 2021
Periodikum:
idnes.cz
Nuda, ztráta disciplíny i pohybu, přejídání se. Podle primáře dětského oddělení Nemocnice AGEL v Ostravě-Vítkovicích měla pandemie koronaviru neblahý důsledek i ve značně větším množství dětí, které mají problémy se svou hmotností. Výjimkou nejsou ani případy patnácti kilogramů nad doporučenou váhou.

Děti většinou zůstávaly doma a vyučovalo se přes počítač. Skončily i různé kroužky a další mimoškolní aktivity. „Dříve měly děti alespoň minimum pohybu pro cestě do školy a ze školy, i v hodinách tělesné výchovy. Část z nich pak v kroužcích nebo při sportovních aktivitách s rodiči. To vše na rok téměř odpadlo,“ vysvětlil uznávaný odborník. Doplnil, že důležitou roli hrála i nuda, která v kombinaci s pobytem doma láká k ledničkám i zásobám sladkostí. „Přitom jídelníček měl být v čase distanční výluky a omezení volnočasových aktivit přizpůsoben sníženému výdeji energie. Nárůst váhy pak negativně ovlivňuje nejen fyzické zdraví dětí, ale také to duševní,“ upozornil Boženský. Nepříznivý vývoj sleduje v ordinacích nemocnice, kam přicházejí rodiče se svými dětmi, které trápí výrazná nadváha až otylost.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/jan-bozensky-primar-hmotnost-deti-skolaci-vaha-pandemie.A210609_133621_ostrava-zpravy_jog

Hamburger a hranolky