Děti v nevyhovujícím bydlení mají častěji sklony k násilí i potíže ve škole

Datum publikace: 02. 06. 2016
Periodikum:
denik.cz
Děti, které žijí v nevyhovujícím bydlení, mají mnohem častěji sklony k násilí a kriminalitě či závislostem než chlapci a děvčata z rodin s dobrým bytem. Mívají také větší problémy ve škole i s komunikací. Děti z chudých domácností pak častěji trpí zdravotními obtížemi a mají i víc potíží ve škole než ostatní hoši a dívky. Ukázal to výzkum agentury Median pro nadaci Sirius.

Výsledky včera na tiskové konferenci představili autoři. Podle sociologa Daniela Prokopa z agentury Median hraje kvalita bydlení velkou roli. Vliv má třeba velikost bytu, časté stěhování, pobyt na ubytovně či nestabilní pronájem. Bydlení se promítalo i do ostatních sledovaných oblastí, ovlivňovalo tak třeba vzdělání.

"Faktor bydlení není jen nějaký vedlejší produkt, ale je to věc, která přímo ovlivňuje život dítěte. Nestabilita a nekvalita bydlení ho ovlivňuje negativně. To dává určité oprávnění koncepci rozvoje sociálního bydlení, protože tím bráníme rozvoji problémů v dalších oblastech u toho dítěte," řekl Prokop. Podle něj se ukázalo, že kvalita bydlení může zmírnit i dopady rozchodu rodičů a rozpadu rodiny na dítě.

Šest hlavních rizik

Problémy s komunikací se vyskytovaly u 27 procent dětí, které žily v nevyhovujícím bydlení. Týkaly se desetiny dětí ve standardních bytech. Potíže s výchovou byly u 26 procent dětí z nevhodného bydlení, u 11 procent dětí z běžného bydlení. Násilně se chovalo osm procent dětí ze špatných podmínek a dvě procenta z běžných. Zdravotní potíže měla skoro čtvrtina chlapců a děvčat z chudých rodin a 15 procent z rodin bez finančních potíží. Komunikace vázla u 22 procent hochů a dívek z domácností s nedostatečným příjmem a u 14 procent z běžného prostředí.

Autoři výzkumu se zaměřili na situaci 5002 bezproblémových rodin s aspoň jedním dítětem do 12 let a 1421 rodin s potížemi, jimž pomáhají neziskové organizace. Sledovali 21 situací. Mezi ně patřil například rozchod či rozvod, prospěchové problémy ve škole i neposlušnost dětí doma, kouření dětí, záškoláctví či závislost dospělých na alkoholu. Tým sestavil šest hlavních rizik – komunikační krizi, potíže ve výchově, školní problémy, závislosti dítěte na cigaretách či hraní, násilí a kriminalitu a také zdravotní ohrožení.

Celé znění článku najdte na: https://www.denik.cz/z_domova/deti-v-nevyhovujicim-bydleni-maji-casteji-sklony-k-nasili-i-potize-ve-skole-20160601.html.

> další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem: