Děti se znevýhodněním do školy často nastupují v pozici "Černého Petra"

Datum publikace: 24. 05. 2022
Periodikum:
respekt.cz
České školství má řadu nedostatků. Na některé nedávno upozornila Česká školní inspekce, jejíž analýza mluví o zhoršujících se nerovnostech a nedostatku kvalifikovaných pedagozích. Další dílek skládačky pak přidal spolek Spolu, který ve spolupráci s PAQ Research přinesl analýzu zkušeností rodičů dětí se speciálními vzdělávacími potřebami.

Z ní například vyplývá, že po každém pátém rodiči okolí chtělo, aby jejich dítě přestoupilo na jinou školu, třetina rodičů je pak vystavována ze strany školy neoprávněným požadavkům. „Hlavní zjištění je, že každé páté dítě se setkalo s požadavkem nebo návrhem, aby ze školy (či případně ze třídy) odešlo jinam. A to je poměrně dost,“ potvrzuje předsedkyně Spolu Iva Jánská.

Překvapilo vás na výsledcích analýzy něco?

Nepřekvapilo. Spíš nám to potvrdilo praxi, kterou máme a kterou s rodiči zažíváme a řešíme. My jsme si na základě našich zkušeností už loni v létě udělali průzkum a vyšla nám zajímavá - a poměrně alarmující - data. Tohle šetření nebylo reprezentativní, ale přivedlo nás to k tomu, že se na to téma chceme podívat víc - a chceme, aby metodologicky bylo zpracované tak, aby data byla reprezentativní a čistá. A to hlavní zjištění je, že každé páté dítě se setkalo s požadavkem nebo návrhem, aby ze školy (či případně ze třídy) odešlo jinam. A to je poměrně dost.

Celý článek najdete zde: https://www.respekt.cz/rozhovor/deti-s-znevyhodnenim-uz-casto-nastupuji-do-skoly-v-pozici-cerneho-petra

Související články:

píšící dívka