- Domů
- O čem se mluví
- Děti se šikanují i ve hrách, kradou si virtuální věci
Děti se šikanují i ve hrách, kradou si virtuální věci
Datum publikace: 22. 09. 2017
Periodikum:
Mladá fronta Dnes
Může nastat i paradoxní situace, kdy se někdo, kdo je obětí fyzické šikany, může stát agresorem v případě kyberšikany, říká vedoucí Linky bezpečí PETER PORUBSKÝ.
Na Linku bezpečí přibývá telefonátů tykajících se šikany. Ta se v poslední době přesunula na internet, a to už i do on-line her. "Kyberšikana je velmi nebezpečná, není před ní úniku ani doma a mohou se jí účastnit tisíce anonymních lidí," varuje vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský.
- Linka bezpečí loni zaznamenala nejvíc hovorů spojených s šikanou za poslední čtyři roky. Proč se jejich počet zvyšuje?
Může to být spojeno s tím, že se o šikaně více mluví a píše. Nedávno jsme také dělali velkou kampaň, do každé školy jsme poslali naše materiály, aby si je vyvěsily na nástěnku a děti měly informace o našich službách. Takže to může být i tím. Děti jsou také posilovány v právech na to se ozvat a nechat si poradit. Nerad bych, aby se to, že se na nás obracejí více dětí, vysvětlovalo tak, že je šikany víc, protože na to výzkumy v současné době nejsou.
- Nedávno začal nový školní rok. Bylo hodně dětí, které se bály jít do školy?
To je u nás každý rok očekávané téma. Vždy poslední týden prázdnin už děti, které si od šikany odpočinuly a nemusely na ni myslet, očekávají, že se vrátí ke stejným spolužákům, takže nám opět začínají volat. Svědčí o tom i to, že během prázdnin se nám počet telefonátů spjatých se šikanou propadne na polovinu. Zatímco ve školním roce jde o šest hovorů denně, o prázdninách o tři.
- Změnila se v posledních letech povaha šikany?
Je tu téma kyberšikany, které jsme asi do roku 2007 vůbec nesledovali. A to narůstá. V roce 2007 jsme telefonáty týkající se kyberšikany počítaly v řádu jednotek, dnes jich máme přes sto ročně.
Celé znění článku čtěte: https://www.mfdnes.cz/